Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
6C
Sob
9C
Nd
9C
Pon
7C
Wt
5C
Sr
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICzy groźny pożar zagrozi znanemu kąpielisku w regionie? Znamy stanowisko sanepidu [WIDEO]
pożar wszedzień
03.06.2018 | 09:32

Czy groźny pożar zagrozi znanemu kąpielisku w regionie? Znamy stanowisko sanepidu [WIDEO]

Od kilku dni służby sanitarne badały między innymi stan wody w jeziorze.

Na zdjęciu: Do pożaru składowiska odpadów w miejscowości Wszedzień doszło w nocy z poniedziałku na wtorek.

Fot. KPUW

W nocy z poniedziałku na wtorek ponad stu strażaków walczyło przez kilkanaście godzin z groźnym pożarem składowiska odpadów chemicznych w miejscowości Wszedzień niedaleko Mogilna. Od tego momentu aktualne są dyskusje o wpływie tego zdarzenia na najbliższą okolicę, w tym stan wody w Jeziorze Wiecanowskim.

Wszedzień znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora, niektóre rejony miejscowości dzieli od brzegu zaledwie kilkaset metrów. Bezpośrednio po pożarze składowiska odpadów konieczne było zatrzymanie strugi wody ze środkami gaśniczymi, które zaczynały spływać w stronę kąpieliska. W rejonie składowiska ustawiono także tablice ostrzegawcze: „Strefa skażona” i „Zakaz wstępu”. Komendant wojewódzki straży pożarnej gen. Janusz Halak zapowiedział badanie następstw pożaru. – Badaliśmy chmurę zanieczyszczeń. Nie wykazała ona znaczących niebezpieczeństw dla mieszkańców. Teraz badania przejął Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – mówił we wtorek. Przypomnijmy, że walka z ogniem zmusiła służby ratunkowe do ewakuacji ponad 30 osób, profilaktycznie zamknięto również miejscową szkołę.

Mimo zapewnień strażaków, mieszkańcy okolic Mogilna nadal stawiają pytania o zagrożenie nie tylko dla terenów zamieszkałych, ale wspomnianego Jeziora Wiecanowskiego. To miejsce często uczęszczane, zwłaszcza w obliczu panującej pogody.

Naszej redakcji udało się dotrzeć do najnowszego, sobotniego komunikatu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która analizowała skład wody w jeziorze. Zastępczyni wojewódzkiego inspektora sanitarnego Danuta Banaczek pisze, że po badaniu kolejnych próbek wody „w chwili obecnej jakość wody w kąpielisku nie odbiera od warunków umożliwiających zażywanie kąpieli”. Nie oznacza to jednak zdaniem sanepidu końca sprawy. – W dalszym ciągu zalecamy ostrożność, gdyż skutki pożaru składowiska, do którego doszło z 28 na 29 maja, mogą nieść pewne zmiany w jakości wody odległe w czasie – wskazuje Banaczek.

Przypomnijmy, że pożar na terenie gminy Mogilno był kolejnym w ostatnich tygodniach pożarem składowisk odpadów. Podobne miały miejsce w Zbierzu, Trzebini, Olsztynie, Gorlicach oraz Policach. Prokuratura Krajowa poinformowała, że powołany zostanie specjalny zespół, który zajmie się badaniem ich przyczyn.


Powiązane treści