Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
2C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
5C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeCzy mieszkania będą dalej drożeć?
08.11.2021 | 09:00

Czy mieszkania będą dalej drożeć?

Na zdjęciu: Budowa Apartamentów Na Cichej w Osielsku dobiega końca.

Fot. nadesłane

O tym, jak wygląda bydgoski rynek nieruchomości, jak zmieniają się nasze potrzeby mieszkaniowe w czasach covidowych i jak wybrać wymarzone M, rozmawiamy z Arkadiuszem Wysockim, Wiceprezesem BWJ Nieruchomości.

BWJ Nieruchomości jest obecne na lokalnym rynku nieruchomości już od kilku lat. Macie za sobą udane realizacje mieszkaniowe, ale branża zna też waszą gałąź wykonawczą, BWJ Inwestycje. Czy z Pana doświadczeniem może Pan powiedzieć, jak poznać solidnego dewelopera?

To rzeczywiście nie jest łatwa sprawa, ale z pewnością zadanie będzie łatwiejsze, gdy deweloper już coś wcześniej wybudował, wtedy można zasięgnąć opinii ludzi już mieszkających w poprzednich jego inwestycjach.

Warto też sprawdzić czy mamy do czynienia z profesjonalnym deweloperem, czy też takim z przypadku, czyli osobą na co dzień prowadzącą zupełnie inny biznes, niż budownictwo, która nagle zapragnęła zająć się deweloperką. Znam przypadki dewelopera-kwiaciarza, dewelopera-wulkanizatora czy dewelopera-handlarza paliwami. Taki deweloper bez żadnego doświadczenia w branży budowlanej bardzo często zatrudnia kierowników-amatorów lub kierowników-emerytów, nie mających pojęcia o nowoczesnych technologiach, na dodatek co rusz innych i wychodzi z tego obiekt żywcem wyjęty z programu usterka. Niestety takie przypadki nie są wyjątkiem na naszym rynku mieszkaniowym. Przez ponad 20 lat pracy w branży budowlanej widziałem ich dość sporo. Przed takimi firmami deweloperskimi przestrzegam, bo zakup domu czy mieszkania to jednak nie jest mały wydatek, na dodatek często podparty kredytem na 25 czy 30 lat. Nasze doświadczenia i wiedza budowlana, bo cały management BWJ to budowlańcy, w takich przypadkach jest ogromnym atutem. Wizyta na budowie, ale też obserwacja innych realizacji, pozwalają nam dość szybko ocenić, kto buduje dobrze, a kto dopiero się uczy.

Warto też zwrócić uwagę, że rzetelny deweloper przy umowie rezerwacyjnej nie pobiera kilkudziesięciu procent opłaty wstępnej, a kwotę raczej rzędu 5-15 tysięcy. Zdarzają się na rynku przypadki, że firmy pobierają olbrzymie zaliczki i potem jest problem z ich odzyskaniem.

 

Miniosiedle Na Cichej w Osielsku to doskonała lokalizacja.


A jeśli chcemy kupić mieszkanie, na co powinniśmy uważać, na czym się skupić?

Wybór mieszkania to kwestia bardzo indywidualna – czy kupujemy je do zamieszkania, czy do celów inwestycyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, przytaczając klasyka, najważniejsze są trzy rzeczy – po pierwsze lokalizacja, po drugie lokalizacja i po trzecie lokalizacja.

Przy dobrej lokalizacji i wysoka cena mieszkania się obroni, bo będzie to procentować przez lata. Tak naprawdę każdy kupujący kieruje się swoimi kryteriami i ciężko, by jedno mieszkanie sprostało wszystkim wymaganiom. Zakup to zawsze jest jakiś kompromis – ceny, wielkości mieszkania, lokalizacji i innych rzeczy. Wybierając lokalizację pod mieszkania realizowane przez BWJ Nieruchomości, zawsze szukamy działek, które mają jak najlepsze położenie i dopasowujemy projekt do terenu, jakim dysponujemy. Nasze mieszkania przy Skorupki i Kossaka cieszyły się dużym zainteresowaniem i sprzedały bardzo szybko, głównie za sprawą położenia blisko centrum, z dobrą komunikacją, ale też w oddaleniu od zgiełku. Spokój w centrum i za dobrą cenę. Tym kluczem posłużyliśmy się też wybierając działki pod realizowane obecnie mini osiedle na Cichej w Osielsku, czy przygotowywaną inwestycję na Orlej w Bydgoszczy.

Poszukiwania dobrej lokalizacji to żmudny proces, ale poświęcamy mu bardzo wiele czasu, bo wiemy, że dla klientów to będzie kluczowa sprawa. Nawet, jeśli podczas poszukiwań mieszkania o tym nie wiedzą, to po czasie poczują, jakie znaczenie ma dobra lokalizacja.

Ostatni rok to niespotykany wcześniej i znaczący wzrost cen mieszkań. Dlaczego mieszkania drożeją?

Mieszkania drożeją z kilku powodów. Przede wszystkim w wyniku znaczącego wzrostu cen materiałów budowlanych i z ich mocno utrudnionej dostępności. Przykładowo ceny stali wzrosły w ciągu kilku miesięcy o kilkadziesiąt procent, podobnie ceny drewna. Na podstawowe materiały takie jak np. gazobeton czekamy po kilka miesięcy. Ceny rosną także z powodu inflacji. Nie pomaga również bardzo mała dostępność działek budowlanych – tutaj popyt jest znacznie większy niż podaż. Na pewno taki radykalny wzrost cen to nie jest sytuacja, z której deweloperzy są zadowoleni, a przede wszystkim nie jest to też dobra wiadomość dla tych, którzy odwlekają decyzję o zakupie mieszkania. Ceny „uciekają” i coraz mniej ludzi będzie mogło sobie pozwolić na nowe cztery kąty. A tu jeszcze mamy do czynienia z coraz większą ilością nowych niewiadomych: wzrost cen energii, podwyżka stóp procentowych, które z pewnością wpłyną na finalne koszty budowy, a więc i ceny mieszkań.

No właśnie, pojawia się pytanie, czy mieszkania będą dalej drożeć?

Chciałbym powiedzieć, że ceny się ustabilizują i cały rynek będzie bardziej przewidywalny, ale to jest obecnie wróżenie z fusów i chyba nie postawiłbym dużych pieniędzy na taką opcję. Obawiam się, że ceny jednak będą rosnąć. W każdym bądź razie nie widzę podstaw do tego, by miały spadać.

Budynek mieszkalny przy ul. Ks. I. Skorupki 20 W Bydgoszczy - mieszkania od BWJ Nieruchomości sprzedały się w rekordowym tempie.


Pandemia mocno zmieniła wszystkie obszary naszego życia. A czy widoczne są zmiany w potrzebach nabywców mieszkań?

Tak, wirus odcisnął ślad również na branży deweloperskiej. Więcej przebywamy w domach, nierzadko z domu pracujemy, wciąż obawiamy się lockdownów, więc mieszkanie może czasem stanowić nasz cały świat. Musi zapewniać nam komfort w każdym aspekcie. Zwiększyło się zapotrzebowanie na część zieloną, taras lub balkon. Kawałek własnego trawnika stał się oazą wolności. I tym potrzebom staramy się wyjść naprzeciw, projektując mieszkania czy szukając wspomnianych działek.

Czy lepszy jest mały deweloper czy duży?

Na pewno deweloper musi być solidny, a tacy są zarówno wśród małych, średnich, jak i dużych. Skala działań dewelopera przekłada się na formę obsługi i kontaktu z klientem. Duży deweloper deleguje zadania i pewnie nie będzie w stanie prowadzić klienta przez cały proces. Ja cieszę się, że mogę poznać naszych klientów osobiście i każdego oprowadzić po budowie. Budujemy coraz więcej, ale mam nadzieję, że na ten bezpośredni, osobisty kontakt zawszę znajdę czas.

Idąc tym tropem – czy lepsze są małe inwestycje czy duże?

Osobiście wolę małe kameralne inwestycje. Uważam, że mieszkańcy czują się w nich lepiej, bezpieczniej, wręcz rodzinnie w niektórych przypadkach. Komfort życia w miniosiedlu jest wg mnie dużo większy niż w molochu z kilkoma setkami lub tysiącami rodzin. Poza tym, mniejsze inwestycje, na 10-20 mieszkań, budują się szybciej, proces sprzedaży, wprowadzania i adaptowania mieszkań jest krótszy, więc nie ma ryzyka, że przez kilka lat po wprowadzeniu mieszkamy z dźwiękami wiertarek i szlifierek w tle.

Czy lepiej kupować bezpośrednio czy u pośrednika?

Zdecydowanie u dewelopera. Kupując u pośrednika zdajemy się na jego zaangażowanie i fachowość. Pośrednicy nierzadko nie wiedzą co sprzedają i nie potrafią pokazać wad i zalet danej nieruchomości, bo zwyczajnie nie mają wykształcenia budowlanego. Także pod względem czysto finansowym lepiej przyjść bezpośrednio do dewelopera, bo zamiast płacić prowizję pośrednikowi, możemy liczyć na dodatkowy rabat.

Więcej o mieszkaniach realizowanych przez BWJ znajdziecie na stronie www.nacichej.pl lub kontaktując się z deweloperem: 607 374 150.


Powiązane treści