Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICzy mogę żądać zachowku, jeśli odrzucę spadek? [RADCA w PIĄTEK]
10.05.2019 | 14:18

Czy mogę żądać zachowku, jeśli odrzucę spadek? [RADCA w PIĄTEK]

W każdy piątek radca prawny Przemysław Piątek zaprasza do kolejnej odsłony cyklu porad prawnych. Szukasz pomocy? Napisz - prawnik@metropoliabydgoska.pl.

Na zdjęciu: Odrzucenie spadku co do zasady oznacza brak możliwości ubiegania się o wypłatę zachowku.

Fot. FreeImages

Kwestią, którą poruszę w dzisiejszym artykule, jest możliwość żądania zachowku w przypadku, kiedy złożyliśmy oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Odpowiedź na pytanie jest w zasadzie prosta. Możliwość żądania zachowku przeznaczona jest wyłącznie dla potencjalnych spadkobierców wyraźnie wskazanych w Kodeksie cywilnym. Są nimi: dzieci, małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Jednocześnie, zgodnie z art. 1020 kodeksu cywilnego, spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Wobec tego odrzucenie spadku skutkować będzie brakiem możliwości żądania zachowku, gdyż w rozumieniu przepisów prawa cywilnego taka osoba nie dożyła otwarcia spadku. Ta fikcja prawna nie będzie w takim przypadku do obalenia żadnym przeciwdowodem.

Zobacz również:

Czy można odrzucić spadek w imieniu małoletniego?

Jeśli spadek odrzuca osoba, która jest dzieckiem lub wnukiem spadkodawcy, to w tym przypadku w ich miejsce wchodzą dzieci tejże osoby. Wtedy roszczenie o wypłatę zachowku przechodzi na tychże spadkobierców. Co jednak interesujące, w niektórych przypadkach taka osoba ma szansę nawet na wyższy zachowek.

Co do zasady odrzucenie spadku zwalnia od wypłaty zachowku. Są jednak sytuacje, w których jednak odrzucający będzie zobowiązany do zapłaty. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Nawet w przypadku, kiedy odrzucisz spadek, przestaniesz być spadkobiercą, to możesz być zobowiązany do zapłaty z tytułu zachowku jako obdarowany.

Podstawa prawna: art. 991, 994, 1020 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244).


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Błąd darowizna dokonana na rzecz spadkobierców nie przedawnia się nawet po 10 latach i zawsze będzie uwzględniana przy wyliczaniu zachowku

Przemek
Przemek
2 lat temu

Panie Andrzeju, przecież dokładnie to jest napisane w artykule, zgodnie z art. 994 par 1 kc „Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku”.

Zuzia
Zuzia
2 lat temu

Dzień dobry mam właśnie tego typu problem, pozwoliłam sobie napisać do Pana, bardzo prosze o pomoc.

Powiązane treści