Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H -0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICzy możemy zwrócić prezent? Świąteczno-noworoczne porady [RADCA w PIĄTEK]
20.12.2019 | 06:39

Czy możemy zwrócić prezent? Świąteczno-noworoczne porady [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Jeśli w paczce znajdziemy niedziałający prezent, należy go zareklamować.

Fot. freeimages

Zbliża się okres świąteczno-noworoczny. Prezenty znalezione pod choinką mogą być jednak niesprawne lub niechciane. Co wtedy należy zrobić?

Jeśli pod choinką znajdziemy prezent, który nie będzie działał, należy go zareklamować. W tym przypadku musimy poprosić naszego Mikołaja o paragon lub inny dowód zakupu. Mamy możliwość żądania od sprzedawcy naprawy, wymiany towaru, obniżenia ceny lub – gdy wada jest istotna – zwrotu pieniędzy. Co istotne przy reklamacji towaru, zwrot pieniędzy na kartę podarunkową jest niedopuszczalny.

A co zrobić, jeśli otrzymaliśmy nietrafiony prezent? Jeśli Święty Mikołaj  kupił nam prezent przez internet tuż przed świętami, to nie ma większego problemu, jeśli prezent otrzymaliśmy w terminie 14 dni od daty otrzymania przez naszego Mikołaja przesyłki z towarem.

Wtedy możemy odesłać nasz prezent, a za zwrócone pieniądze kupić sobie coś, z czego będziemy zadowoleni. Gorsza sytuacja nastąpi, jeśli prezent został nabyty w sklepie stacjonarnym. Wtedy wszystko w gestii sprzedawcy, gdyż nie ma on obowiązku przyjęcia zwrotu towaru. Zależy to wyłącznie od jego dobrej woli.

Po świętach przyjdzie czas na zabawę sylwestrową. Co zrobić, jeśli po zakończonej imprezie nie ma twojego płaszcza w szatni? Po pierwsze, nie możesz dać się zbyć szatniarzowi (czy też innej osobie odpowiedzialnej za szatnię), nawet gdy wisi informacja, że „za rzeczy pozostawione w szatni nie ponosimy odpowiedzialności”. Taka klauzula jest niedozwolona, gdyż pozostawiając odzienie w szatni, oddajesz je w ramach umowy przechowania. Przedsiębiorca, który prowadzi szatnię, odpowiada za powierzone mu rzeczy. W takiej sytuacji możesz domagać się zwrotu płaszcza albo odszkodowania za jego utracenie.

Nieudana zabawa sylwestrowa jako towar niezgodny z umową? To także możliwe! Jeśli organizator zapewniał Cię, że w trakcie imprezy będzie grana muzyka na żywo, podane zostaną cztery ciepłe dania i alkohol bez ograniczeń, a zamiast tego na zabawie była muzyka z płyt, dwa dania i symboliczny kieliszek szampana, to możesz taką imprezę reklamować i zażądać zwrotu odpowiedniej części pieniędzy, jakie zapłaciłeś organizatorowi.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim zdrowia, szczęścia, pogody ducha i wspaniałych chwil spędzonych w rodzinnym gronie.


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści