Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
79% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 0 • L -1
1C
Nd
-1C
Pon
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICzy można „odfrankowić” umowę kredytu? [RADCA w PIĄTEK]
29.01.2021 | 09:20

Czy można „odfrankowić” umowę kredytu? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Kredyty we Frankach są częstym tematem dyskusji.

Fot. freeimages

W kontekście kredytów frankowych rozważane są różne skutki uznania postanowień umowy za niedozwolone (abuzywne). Część sądów, które zresztą są obecnie w większości, stwierdza nieważność tej umowy, gdyż jest ona niemożliwa do wykonania. Inne sądy korzystają ze średniego kursu NBP, ale takie działanie nie ma żadnej podstawy prawnej! Kolejne jeszcze sądy decydują się na „odfrankowienie” kredytu, czyli wymazanie zapisów dotyczących przeliczenia franka szwajcarskiego do złotówki. Dzisiaj właśnie poruszę temat tzw. odfrankowienia.

W mojej ocenie w związku z treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WEW i 2014/17/UE oraz rozporządzenie nr 596/2014, (potocznie zwane Rozporządzeniem BMR), nie ma podstaw do uwzględnienia żądania kredytobiorcy, który domagałby się uznania swojej umowy kredytu indeksowanego/denominowanego jako zawartego w PLN, z pozostawieniem oprocentowania z umowy opierającego się wskaźniku LIBOR.

Zgodnie z Rozporządzeniem BMR, dany wskaźnik powiązany jest z walutą i rynkiem, na którym się nią obraca. W przypadku LIBOR – jak podaje preambuła Rozporządzenia wykonawczego – „mierzy [on] niezabezpieczone międzybankowe oferowane stopy procentowe w pięciu walutach, w tym euro”.

Zgodnie z oświadczeniem administratora LIBOR, owe pięć walut to

1.     Euro
2.     Dolar amerykański
3.     Frank szwajcarski
4.     Funt brytyjski
5.     Jen japoński

Zastosowanie wskaźnika LIBOR do złotego wydaje się zatem stać w opozycji do celu Rozporządzenia, którym jest po pierwsze powiązanie danego wskaźnika z walutą i rynkiem, a po drugie przyczynianie się do prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego i stosowania przejrzystych reguł ustalania wskaźników na terenie Unii tak, aby były one rzetelne i dokładne.

Wobec powyższego, uznanie klauzul za abuzywme musi, w mojej ocenie, prowadzić do nieważności Umowy.

Ponadto, ustalenie wysokości kredytu oraz wypłacanych kwot kredytu w oparciu o kurs kupna waluty ustalony przez bank powoduje, że kryterium to jest całkowicie nieweryfikowalne, co nie tylko uniemożliwia kredytobiorcy ustalenie wysokości jego rzeczywistego zobowiązania, ale także w jakikolwiek sposób zweryfikować zasadność zastosowanych zmian.


W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści