Bydgoszcz
7C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 9 • L 6
9C
Pt
7C
Sob
7C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKICzy Polacy żyją na kredyt? Sprawdzamy
28.02.2019 | 18:12

Czy Polacy żyją na kredyt? Sprawdzamy

Na zdjęciu:

Fot.

Kredyt bankowe stają się bardziej powszechne – coraz więcej osób ma do nich dostęp. Czy to oznacza, że Polacy żyją na kredyt, zaciągając nawet kilka zobowiązań finansowych jednocześnie? Poznaj odpowiedź.

Statystyki mówią same za siebie – rodacy nie stronią od kredytów bankowych. Jak wynika z danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), czynne zobowiązania ma do spłacenia ponad 15 mln osób. Natomiast zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Krajowy Rejestr Długów (KRD), Polacy w wieku 36-59 lat mają łącznie do oddania ponad 28 mld złotych. Wzrost zainteresowania tego rodzaju formą wsparcia potwierdza porównywarka finansów Rankomat.

Na co przeznaczamy kredyty?

Polacy lubią żyć ponad stan, dlatego zainteresowanie kredytami bankowymi stale rośnie. Różne są przy tym potrzeby finansowe, dlatego struktura finansowania kredytami jest dość zróżnicowana.

Jak pokazuje raport „Sytuacja na rynku consumer finance”, przygotowany w pierwszym kwartale 2018 roku przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, co czwarty Polak pieniądze przeznacza na zakup drobnych dóbr, np. sprzętu gospodarstwa domowego. Niektórzy finansują w ten sposób wyjazdy wakacyjne, wydatki związane z organizacją świąt czy remonty. Część osób ubiega się o kredyt gotówkowy z powodu nieprzewidzianych wydatków, np. wynikających z kosztownego leczenia, zakupu drogich leków, zabiegów itp.

Dobra wiadomość jest taka, że zmniejsza się grono Polaków sięgających po wsparcie finansowe w celu spłaty innych zaciągniętych zobowiązań.

Nie wszyscy Polacy spłacają kredyty w terminie

Spłacanie kilku kredytów jednocześnie często prowadzi do poważnego nadszarpnięcia domowego budżetu. W razie przejściowego kryzysu finansowego, ledwo wytrzymuje on obciążenie ratami, co stanowi pierwszy krok w stronę spirali zadłużenia.

Zgodnie ze statystykami, średnie zadłużenie rodaków wynosi ponad 21 tys. zł. Zaś całkowita liczba dłużników w wieku 36-49 lat to ponad 855 osób. Rekordzistą jest mężczyzna, który ma do oddania 45 mln zł. Wśród dłużniczek „wygrywa” kobieta z zadłużeniem w wysokości 10 mln zł.

W kredytach gotówkowych nie ma nic złego, ale…

W zaciąganiu kredytów gotówkowych nie ma nic złego – pod warunkiem, że jest to decyzja dobrze przemyślana. Należy dokładnie przeanalizować swoją obecną sytuację materialną i oszacować stan finansów w przyszłości.

Z pomocą w wyborze korzystnej oferty pomagają serwisy porównywarkowe. Dzięki nim z łatwością znajdziesz najlepszy kredyt na 10 tys. zł lub inny dopasowany do Twoich potrzeb.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści