Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
2C
Czw
4C
Pt
1C
Sob
5C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiCzy Rejewski nam odjechał?
11.12.2018 | 21:47

Czy Rejewski nam odjechał?

Na zdjęciu: Tablica znamionowa pociągu "Rejewski"

Fot. Stanisław Gazda

Była feta, media, szampan, gratulacje, podziękowania i wszystko inne, co tylko możemy sobie wyobrazić podczas pierwszego kursu pociągu PKP Intercity do Warszawy. Dlaczego? Otóż udało się przeforsować pomysł by właśnie ten pociąg jadący z Bydgoszczy do naszej stolicy nosił imię Mariana Rejewskiego.  Wcześniej pociąg miał nosić imię Adolfa Hitlera …  nie, przepraszam Enigmy. Jaka to jednak różnica dla ludzi od PR w PKP?

Rejewski patronem pociągu na trasie Bydgoszcz – Warszawa był rok. Potem nastąpiła zmiana rozkładu jazdy i … Rejewski dalej jest patronem pociągu. Tylko, że ten już nie przejeżdża przez nasze miasto, nie ma już żadnego połączenia z Bydgoszczą. Czy to aż tak ważne by podnosić larum? Przecież Rejewski dalej jeździ po Polsce rozsławiając imię słynnego mieszkańca … Warszawy. A może Poznania? W Warszawie spędził swoje ostatnie lata życia, w Poznaniu spędził 7 lat jeszcze przed wybuchem wojny, do końca której się przyczynił. Czy taka sytuacja może dziwić?

Poznań ma przecież muzeum kryptologii i wszędzie rozgłasza, że to ich mieszkaniec.  Przypomina to sagę z Kopernikiem, który miał być Niemcem. W Poznaniu również wydano wspomnienia Rejewskiego z jego pracy w biurze szyfrów.

Co mamy w Bydgoszczy? No tu mamy zdecydowany postęp odnotowany w ostatnich latach. Piękny pomnik siedzącego Rejewskiego na ławce, jeszcze piękniejszy mural, no i kilka tablic. Pomijam już okoliczności w których część z nich zawisła na bydgoskich kamienicach związanych z tym bydgoszczaninem.

Co powinniśmy zrobić w tej chwili? Tu widziałbym dobry sprawdzian dla Prezydenta  i nowej Rady Miasta. Może na posiedzeniu, albo na jednej z super komisji uchwalą petycję do PKP Intercity o przywrócenie pociągu noszącego dumne imię światowego kryptologa-bydgoszczanina na odpowiednie tory? Od dawna twierdzę, że przydałby się w ratuszu doradca do spraw polityki historycznej naszego miasta. Może kiedyś Prezydent skorzysta z tej podpowiedzi. Zaniedbań jest wiele.

A jak już mówimy o polityce historycznej i promocji miasta to musimy pamiętać, że również w naszych rękach mamy władzę w tym temacie.

1 grudnia zakończyło się głosowanie na dworzec roku. Można było głosować na nasz dworzec. Próbowałem, namawiałem, a część z mieszkańców naszego grodu narzekała. A to brzydki, a to że wygląda jak żelazko (choć tu skojarzenie wizualne rozumiem) i nie oddała swojego głosu.

Więc apeluję kolejny raz: wykorzystujmy każdą okazję by wypromować nasze miasto! Nie narzekajmy, że coś nam się nie podoba, że coś mogłoby być trochę inne. Jednoczmy się i walczmy o nasze miasto, walczmy o to by – pomimo że zazdrość to grzech – nam zazdroszczono.

Jestem bydgoszczaninem – to brzmi DUMNIE!

Krzysztof Drozdowski

Historyk, po. Przewodniczący Regionu kujawsko-pomorskiego Federacji dla Rzeczypospolitej

Panel dyskusyjny


Powiązane treści