Czy seniorzy wypożyczą książkę na telefon? Pomysł radnego trafił do prezydenta
Dodano: 23.02.2021 | 09:48Na zdjęciu: Siedziba Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Starym Rynku.
Fot. Szymon Fiałkowski
Radny Paweł Bokiej przedstawił prezydentowi Rafałowi Bruskiemu pomysł uruchomienia wypożyczania książek z miejskiej biblioteki na telefon. Inicjatywa, skierowana do osób starszych i niepełnosprawnych, umożliwiałaby zamówienie lektur przez telefon z opcją dostarczenia ich do domu.
O swoim pomyśle radny klubu PiS poinformował pod koniec ubiegłego tygodnia. – Złożyłem dzisiaj interpelację do prezydenta, z prośbą o uruchomienie akcji „Książka na telefon” – napisał w czwartek, 18 lutego na swoim fanpage. – W zamyśle miałoby to działać w ten sposób, że seniorzy, a także osoby niepełnosprawne, mogłyby zamówić w Bibliotece Miejskiej przez telefon książkę z opcją dostarczenia do domu – wyjaśnił Bokiej.
Jak uzasadnił radny, obecna sytuacja epidemiczna, a także zmienne warunki pogodowe utrudniają seniorom i osobom o ograniczonej mobilności możliwość korzystanie z dóbr kultury. – Książka może być ciekawą formą spędzenia czasu i obcowania z kulturą. W innych miastach takie programy świetnie się sprawdzają, są realizowane przez pracowników bibliotek ale też wolontariuszy, których w Bydgoszczy na pewno nie brakuje – zapewnił Bokiej.
Obecnie biblioteki miejskie są otwarte w reżimie sanitarnym. Jednak podczas wiosennego oraz jesiennego lockdownu te instytucje były zamknięte, co utrudniało dostęp do zasobów literatury. Proponowana przez Bokieja możliwość wypożyczania książek na telefon z dostawą do domu funkcjonuje np. w Gliwicach. Mieszkańcy dzielnic: Żerniki, Zatorze i Ligota Zabrska mogą umówić się telefonicznie na dostawę książek, audiobooków, filmów czy gier planszowych pod drzwi własnego domu.
– Dostawy są realizowane we wtorki i w piątki w godzinach od 8.00 do 14.00. Usługa jest bezpłatna – informuje gliwicka biblioteka miejska. Do dyspozycji czytelników w tej formule są zbiory dostępne w Bibliotece Centralnej, której katalog można przeszukiwać online – dostarczaniem książki do domu zajmują się bibliotekarze. Osoba zainteresowana zgłasza w bibliotece, telefonicznie lub przez osoby trzecie, potrzebę dostarczenia książek. W Ełku usługa „książka na telefon” funkcjonuje już od lutego 2017 roku – dostawy zamówień do domów odbywają się w środy. Ta forma korzystania z zasobów bibliotecznych sprawdziła się w czasie epidemii, lecz jak zaznacza placówka usługa nie jest dostępna dla osób przebywających na kwarantannie.
Propozycja radnego PiS jest obecnie analizowana przez urzędników. Należy pamiętać, że Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna jest zarządzana częściowo przez urząd miasta, a częściowo przez samorząd województwa.
- Po raz drugi tylko Pesa chce dostarczyć składy dla Kujaw i Pomorza. Cena wzrosła - 9 grudnia 2023
- Pijany kierowca zgubił kontener na autostradzie A1 - 9 grudnia 2023
- Centrum Seniorów Dworcowa 3 oficjalnie otwarte - 9 grudnia 2023