Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czy warto brać pożyczkę dla zadłużonych?

Dodano: 24.11.2023 | 12:18

Na zdjęciu: Warto pamiętać, by nie traktować pożyczek jako najlepszego sposobu na wyjście z długów, zwłaszcza jeśli są one wysoko oprocentowane.

Fot. nadesłane

Z raportu przeprowadzonego w 2022 roku przez Assay Index wynika, że aż 43% Polaków nie ma żadnych oszczędności. Taka sytuacja stanowi zagrożenie dla płynności finansowej, zwłaszcza gdy każdego miesiąca musimy spłacać kredyt mieszkaniowy czy raty za zakup sprzętu. Brak oszczędności w przypadku nieprzewidzianych wydatków (np. na naprawę samochodu) może więc być bardzo odczuwalny dla naszej kieszeni i skutkować wpadnięciem w długi. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Pożyczka dla zadłużonych – dla kogo?

Jak sama nazwa wskazuje, pożyczka dla zadłużonych to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które mają problemy finansowe i długi. Mogą się na nią zdecydować dłużnicy, którzy:

  • zostali wpisani do Krajowego Rejestru Dłużników (KRD),
  • mają negatywną historię kredytową i wpisy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) oraz Biurze Informacji Gospodarczej ERIF,
  • podlegają egzekucji komorniczej,
  • nie otrzymały wsparcia finansowego od banku.

Pożyczki dla zadłużonych są udzielane wyłącznie przez instytucje pozabankowe. Jest to rozwiązanie zarówno dla tych, którzy mają jedno lub kilka zadłużeń, jak i dla osób, do których drzwi zapukał już komornik.

Pożyczka dla zadłużonych z komornikiem – czy warto?

Osoby zagrożone egzekucją komorniczą szukają rozwiązań, które szybko pomogą im pozbyć się długu. Jednym z nich jest pożyczka dla zadłużonych, dzięki której można spłacić dług i pozbyć się komornika. Warto jednak pamiętać, że taką pożyczkę też trzeba będzie spłacić – zastanów się więc, czy za kilka miesięcy nie znajdziesz się w tym samym położeniu. Jeśli już zdecydujesz się na pożyczkę dla zadłużonych, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i nie pożyczaj więcej pieniędzy, niż potrzebujesz. 

Jest to z pewnością rozwiązanie szybkie i wygodne, gdyż o pożyczkę dla zadłużonych można wnioskować online i otrzymać ją nawet w 15 minut. Jej wadą są zwykle wysokie koszty, choć niektóre firmy oferują pierwszą pożyczkę gratis, co oznacza, że spłacamy tyle, ile pożyczyliśmy (RRSO 0%). Przed wyborem pożyczki dla zadłużonych warto więc zapoznać się z ofertami poszczególnych instytucji pozabankowych, na przykład przy użyciu wygodnej porównywarki KOKOS.pl, która jest na bieżąco aktualizowana.

Jakie są alternatywy dla kolejnej pożyczki?

Oczywiście pożyczka dla zadłużonych to rozwiązanie, które w wielu przypadkach jest bardzo pomocne. Warto jednak pamiętać, by nie traktować pożyczek jako najlepszego sposobu na wyjście z długów, zwłaszcza jeśli są one wysoko oprocentowane. Spłacanie pożyczek kolejną pożyczką może się bowiem nigdy nie skończyć. Warto więc przeanalizować swoją sytuację – na przykład wspólnie z ekspertem finansowym lub kancelarią oddłużeniową – i wdrożyć rozwiązania, które pomogą wyjść z długów. Możesz na przykład wnioskować o odroczenie spłaty lub zdecydować się na negocjacje z wierzycielami. Pamiętaj też, by kontrolować swoje wydatki – na zakupy chodzić z listą, korzystać z promocji, prowadzić dziennik wydatków, gromadzić oszczędności i nie brać zakupów na raty.