Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 3 • L 1
1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICzy zgodnie z prawem cywilnym można stawiać warunki? [RADCA w PIĄTEK]
21.08.2020 | 13:04

Czy zgodnie z prawem cywilnym można stawiać warunki? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Co do zasady możesz uwarunkować jakiekolwiek swoje działanie, o ile nie zabraniają tego przepisy, od innego zdarzenia, na które nawet nie musisz mieć wpływu.

Fot. freeimages

Pamiętasz, jak w dzieciństwie często padało hasło „zrobię coś dla Ciebie, jak Ty zrobisz coś dla mnie”? Z biegiem lat stawiasz pewnie coraz mniej warunków, ale czy zdajesz sobie sprawę, że są one prawnie dozwolone?

Kodeks cywilny stanowi, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, powstanie lub ustanie skutków czynności prawnej można uzależnić od zdarzenia przyszłego i niepewnego.

Oznacza to, że co do zasady możesz uwarunkować jakiekolwiek swoje działanie, o ile nie zabraniają tego przepisy, od innego zdarzenia, na które nawet nie musisz mieć wpływu. Sprzedam samochód Janowi, jeżeli nad domem przeleci dziesięć sikorek. Tak, to jest taki warunek. I to właśnie od tych sikorek może zależeć zawarcie umowy.

Oczywiście ziszczenie się warunku musi mieć charakter obiektywny. Jeżeli strona, której zależy na nieziszczeniu się warunku, przeszkodzi w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego ziszczeniu się warunku, następują skutki takie, jakby warunek się ziścił. Jeżeli strona, której zależy na ziszczeniu się warunku, doprowadzi w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego do ziszczenia się warunku, następują skutki takie, jakby warunek się nie ziścił. Czyli możesz starać się o to, aby warunek się ziścił albo nie, ale musisz przy tym zachowywać się fair. Jeśli w ww. przykładzie założyłbym odstraszacz sikorek po to, aby nie przeleciały nad moim domem i nie musiałbym sprzedawać samochodu, postąpiłbym sprzecznie z zasadami współżycia społecznego. Kodeks cywilny uznałby więc, że warunek ten się ziścił, a ja musiałbym sprzedać tenże samochód.

Co jednak istotne,  warunek niemożliwy, jak również warunek przeciwny ustawie lub zasadom współżycia społecznego pociąga za sobą nieważność czynności prawnej, gdy jest zawieszający albo uważa się za niezastrzeżony, gdy jest rozwiązujący.

Podstawa prawna: art.  89 – 94 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści