Bydgoszcz
7C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 10 • L 5
15C
Sr
5C
Czw
5C
Pt
6C
Sob
9C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiCzym jest podologia?
podologia Szczecin
07.07.2020 | 08:12

Czym jest podologia?

Na zdjęciu: Podolog w Polsce jednak nie jest zawodem na tyle popularnym jak w innych krajach europejskich.

Fot. mat. autora

Pewnie nieraz spotkaliście się z pojęciem podologii. Nie jest to nam obce, ale tak naprawdę nie wiemy do końca czym zajmuje się podolog oraz z jakim problemem się do niego zwrócić. Po przeczytaniu poniższego artykułu nie będziemy jednak już mieli żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości.

Kim tak naprawdę jest podolog?

Zacznijmy od tego czym zajmuje się podolog? W rzeczywistości jest to osoba, która zajmuje się dbaniem o nasze stopy. Nie chodzi jednak o ich wygląd, a w gruncie rzeczy o ich zdrowie. Podolog w Polsce jednak nie jest zawodem na tyle popularnym jak w innych krajach europejskich. Pomimo tego pacjentów podologów sukcesywnie przybywa. Musimy jednak wiedzieć, że w żadnym wypadku podolog nie jest lekarzem. Jednak na pewno jest specjalistą w swoim fachu.

Wiemy już, że podolog nie jest lekarzem. Jednak współpracuje on bardzo często z lekarzami. Możemy tutaj wymienić chirurgów, dermatologów czy też diabetologów. Ich dziedziny po części się uzupełniają. Można o zawodzie podologa powiedzieć, że jest on związany w sposób ścisły z kosmetologią. Pewnie zastanawiacie się jaką szkołę należy skończyć, aby zostać podologiem spondylus-podologia.pl? Tak naprawdę możemy ukończyć studia wyższe czy też zdecydować się na ukończenie specjalistycznych kursów. Podolog nigdy nie przestaje się edukować. Jak już powiedzieliśmy dziedzina ta dopiero w naszym kraju raczkuje, a więc tym bardziej podolodzy powinni się rozwijać. Miejsc, w których mogą to robić nie brakuje. Są bowiem organizowane różnego rodzaju seminaria podologiczne oraz także kongresy podologiczne. Na nich właśnie są przeprowadzane liczne szkolenia oraz także wykłady.

Co zrobić, aby trafić na dobrego podologa?

To, że mamy w Polsce mało podologów wcale nie świadczy o tym, że trudno trafić na dobrego podologa. Jak najbardziej jest to do zrobienia. Zanim jednak umówimy się na termin u danego podologa, to sprawdźmy wcześniej jego zarówno wykształcenie, jak i także doświadczenie, które powinno być dla nas niezmiernie ważne. Czasem mówi się nawet, że doświadczenie jest dużo ważniejsze od wykształcenia. Niestety możemy trafić na słabego specjalistę, który dopiero co skończył jeden kurs. Każdy z nas wolałby trafić na osobę, które skończyła zarówno studia, jak i także kursy, a na dodatek współpracuje z wieloma lekarzami.

Czym konkretnie zajmuje się podolog?

Podolog to osoba, która zajmuje się rozpoznawaniem samodzielnym wszelkich patologicznych zmian. Oczywiście tylko wtedy gdy zmiany te występują w okolicach stóp. Podolog nie tylko rozpoznaje ich przyczyny, ale także podejmuje leczenie. Każdemu swojemu pacjentowi specjalista dobiera terapię. Co więcej wykonuje samodzielnie zabiegi, które za zadanie mają przywrócenie odpowiedniego funkcjonowania stóp. Podolog zrobi także wszystko, co w jego mocy, aby przywrócić naszym stopom właściwy wygląd. Jakie czynności zatem wykonuje? Na pewno podolog zajmuje się korygowaniem paznokci. Nie tylko je ucina, ale także szlifuje. Podolog usuwa również odciski oraz wszelkie rodzaju niepokoję zgrubienia. Przekazuje na domiar wiele cennych porad, które pacjent powinien stosować w swoim zaciszu domowym.

Kto powinien się udać do podologa?

Kto jest pacjentem podologa? Do podologa tak naprawdę udają się pacjenci w podeszłym wieku. Nie są to jednak wszystkie starsze osoby, a te, u których występują wszelkiego rodzaju problemy ze stopami. Bardzo często na wizytę u podologa decydują się osoby chore na cukrzycę czy też te po wizycie nieudanej u kosmetyczki. Niestety wiele osób zważa na cenę usługi kosmetyczki i wybiera się do pierwszej lepszej. Jaki jest skutek takiej wizyty? Niestety jest źle wykonany pedicure. Dlatego tak ważne jest, aby trafić zawsze do możliwie najlepszego specjalisty. Naprawdę takowych na rynku brakuje. Nie patrzmy na ceny. Powinna się dla nas liczyć przede wszystkim jakość. U podologa także na tej jakości nam zależy.

Zatem gdy tylko z naszymi stopami dzieje się coś niepokojącego, to powinniśmy od razu udać się do podologa. Podolog oceni czy rzeczywiście jest coś niepokojącego. Każda wizyta u podologa rozpoczyna się od tradycyjnego wywiadu. Później przeprowadzane są badania wstępne na kilku urządzeniach. W zależności jakie mamy wyniki – otrzymujemy diagnozę. Czasami leczeniem naszych dolegliwości jest zwykła wymiana wkładek do butów, a niekiedy potrzebne jest bardziej wyczerpujące leczenie. Jest to już kwestia indywidualna, na którą nie mamy w żadnym wypadku żadnego wpływu. Powinniśmy mieć to na uwadze.

Nie namyślaj się zbyt długo. Czasami, gdy ze „świeżą sprawą” udamy się do podologa, to nasz problem szybko uda się rozwiązać. Gdy będziemy zwlekać, to musimy się liczyć z nieco dłuższym leczeniem, które nie tylko będzie męczące, ale także będzie nas swoje kosztowało. Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości. Zadziałamy w porę, a podolog na pewno pomoże nam się uporać z naszymi problemami. Dla wielu osób stopy to wstydliwe problemy, ale naprawdę nie ma powodów do wstydu. Zdarzają się przecież bardzo różne dolegliwości. Nie mamy na to wpływu.


Podobne wpisy

Powiązane treści