[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czym są regały magazynowe i kiedy się przydają w firmie?

Dodano: 10.01.2022 | 10:08

Na zdjęciu: Regały magazynowe to konstrukcje składające się z ramy nośnej i belek poprzecznych wyposażonych w półki.

Fot. NADESŁANE

Regały magazynowe są potrzebne w wielu firmach zajmujących się operacjami logistycznymi i dostawczymi. Spełniają wiele funkcji. Pozwalają m.in. na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w magazynie i zwiększenie efektywności pracowników.

Czym są regały magazynowe?

Regały magazynowe to konstrukcje składające się z ramy nośnej i belek poprzecznych wyposażonych w półki. Dzięki solidnej konstrukcji z możliwością elastycznego dopasowania wysokości zaczepienia belek pozwalają na magazynowanie dowolnych ładunków, nawet tych o niestandardowych gabarytach, niezależnie od wymiarów. W każdym magazynie niezbędne są dopasowane regały magazynowe, których układ odpowiada metrażowo przestrzeni oraz rodzajowi przechowywanych towarów, a wysokość i odstęp pomiędzy poszczególnymi elementami są dostosowane do używanych pojazdów, czyli ciągników elektrycznych i wózków widłowych. Przydają się w miejscach ze średnią i dużą rotacją, ułatwiając sprawne pobieranie ładunków i szybką kontrolę zapasów przy sporej ilości zgromadzonych artykułów. 

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w magazynie

Podczas operowania ciężkimi ładunkami niezwykle ważnym zagadnieniem jest bezpieczeństwo, dlatego ramy regałów są stabilnie przymocowane do podłogi przy pomocy kotew. Belki zaczepia się w ramie na dowolnej wysokości, a grubości i profile materiałów są dobierane odpowiednio do ciężaru magazynowanych towarów. Do zwiększenia bezpieczeństwa przydadzą się indywidualnie dopasowane akcesoria, takie jak zderzak oraz osłona przed uderzeniami. Zróżnicowane opcje półek dają możliwość wpasowania regału w każdą przestrzeń w taki sposób, by pracownicy magazynu mieli szybki i bezpośredni dostęp do składowanych ładunków. Dzięki licznym opcjom zmiany ułożenia elementów regały dopasowują się do każdej przestrzeni, pozwalając na jej maksymalne wykorzystanie. 

Szybki rozładunek i pobieranie ładunków w każdym układzie magazynowym

Pomieszczenia z szerokimi korytarzami są idealne w sytuacji, gdy firma korzysta z wózków widłowych czołowych, bocznych, a także przy kompletacji. Niższe poziomy, w których przestrzeń również jest optymalnie wykorzystywana, mogą być obsługiwane przy pomocy prostego wózka ręcznego lub podnośnikowego. W wysokich halach, gdzie maksymalnie wykorzystuje się dostępne miejsce, stosowane są odpowiednio zamocowane wysokie regały, które najlepiej obsługuje się modelami systemowymi lub wózkami do kompletacji. Jazdę po wyznaczonym torze wspomagają szyny lub nitka indukcyjna. Dowolne skonfigurowanie układu regałów magazynowych i montaż na miejscu pozwala na obniżenie kosztów transportu i instalacji oraz na płynny przepływ towarów w magazynie. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w pracy przy średniej i większej rotacji, dlatego sięgają po nie duże przedsiębiorstwa.