Bydgoszcz
0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 1km/h W
H 2 • L -1
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
12C
Czw
13C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiCzym wyróżniają się dobre stoły spawalnicze? Sprawdźmy!
05.10.2021 | 09:31

Czym wyróżniają się dobre stoły spawalnicze? Sprawdźmy!

Na zdjęciu: Najczęściej stół spawalniczy to konstrukcja metalowa, zwykle stalowa.

Fot. nadesłane

Spawalnictwo znajduje zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu, od motoryzacji, przez budownictwo, po branżę meblarską. Wykonywanie prac w tym zakresie wymaga bardzo dużej precyzji. Dokładność nie byłaby możliwa, gdyby nie profesjonalne stoły spawalnicze. Dobry wybór stołu do spawania to warunek konieczny, by osiągnąć satysfakcjonujące nas efekty pracy. Jak znaleźć dobry blat spawalniczy? Co powinien posiadać? Jakie są jego cechy wyróżniające? Odpowiadamy!

Stoły spawalnicze i ich różnorodność

Najczęściej stół spawalniczy to konstrukcja metalowa, zwykle stalowa. Podstawę stanowi blat spawalniczy ustawiony na czterech nogach. Niemniej jednak są od tej reguły wyjątki. Między innymi stół spawalniczy obrotowy może mieć mniejszą liczbę podpór, o większej wytrzymałości.

Warto podkreślić bardzo dużą różnorodność stołów spawalniczych. Ze względu na odmienne potrzeby w różnych branżach oraz poszczególnych firm, producenci wprowadzają coraz to nowe rozwiązania. Przykładowo, w niektórych przypadkach niezbędny jest stół spawalniczy z odciągiem. Znajduje on zastosowanie wszędzie tam, gdzie w czasie pracy powstaje wiele pyłów oraz innych resztek.

Taki stół do spawania oferuje między innymi firma Cloos – https://www.cloos.pl/stoly-spawalnicze,g8. W jej asortymencie znajdują się również inne stoły spawalnicze, dedykowane rozmaitym branżom. Cloos działa jako dystrybutor produktów innych marek, ale też jako producent sprzętu przemysłowego.

Wracając do budowy stołu, poza blatem i podporami, konstrukcja zawiera również inne elementy. Przede wszystkim pożądane są wygodne otwory montażowe, umożliwiające swobodne korzystanie z dowolnych narzędzi. Coraz więcej stołów to konstrukcje dające się na wiele sposobów modyfikować i łączyć. Służy to zwiększeniu elastyczności działań w firmie.

Jakie parametry powinny cechować dobry stół spawalniczy?

Rozważając kwestię tego, jaki stół spawalniczy można uznać za dobry, bezwzględnie należy poruszyć temat parametrów technicznych. Przede wszystkim stół powinien być odporny na duże obciążenia. Jest on przeznaczony do spawania przedmiotów, często o dużej wadze.

Już na etapie produkcji trzeba zatem znać przyszłe przeznaczenie konstrukcji, aby była ona w stanie znieść dane obciążenia. Drugim istotnym parametrem jest wytrzymałość na wysoką temperaturę. Parametr ten musi być wysoki bez względu na przeznaczenie konstrukcji.

Stół spawalniczy własnej roboty czy profesjonalny?

Teoretycznie można samodzielnie wykonać blat spawalniczy z podporami. Jednak czy stół spawalniczy własnej roboty to dobry wybór? Wydaje się, że przynajmniej z kilku powodów lepiej się na to nie decydować. Wynika to z takich czynników, jak:

  • wątpliwości w kwestii odpowiednich parametrów stołu,
  • braku możliwości normalizacji konstrukcji,
  • mniejszej funkcjonalności stołu.

Amatorsko wykonane stoły spawalnicze nie przechodzą szeregu testów zgodności z restrykcyjnymi normami. Są im natomiast poddawane stoły profesjonalne. Tylko w przypadku tych ostatnich można mieć pewność co do ich odpowiedniej odporności na temperatury i obciążenia.

Co więcej, w profesjonalnych fabrykach czy to stół spawalniczy obrotowy, czy też tradycyjny, zawsze powstaje zgodnie z normami wymiarowymi. Odpowiada im każdy element konstrukcji. Dzięki temu możliwe jest łączenie stołów oraz wygodne korzystanie z potrzebnych narzędzi. Zatem w trosce o bezpieczeństwo i komfort pracy warto zdecydować się na profesjonalny blat spawalniczy z niezbędnymi dodatkami.


Podobne wpisy

Powiązane treści