Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czym zajmuje się biuro rachunkowe? Poznaj zakres działania, aby wybrać właściwie

Dodano: 23.08.2023 | 09:31

Na zdjęciu: Zakres obowiązków księgowej jest szeroki i pozwala przekazać profesjonalistom swoje obowiązki z zakresu rozliczeń rachunkowych.

Fot. pixabay.com

Usługi biura rachunkowego są skierowane do osób, które są zobowiązane do prowadzenia księgowości czy sporządzania zeznań podatkowych. Dzięki przekazaniu zadań z tego zakresu profesjonalistom można zdjąć z siebie ciężar dopełniania formalności na własną rękę. Zastanawiasz się, czym zajmuje się biuro rachunkowe? Poznaj zakres obowiązków księgowej i sprawdź, jak wybrać dobrego usługodawcę. 

Biuro rachunkowe czym się zajmuje?

Biuro rachunkowe świadczy szereg usług z zakresu prowadzenia rachunkowości zgodnie z przepisami. Szczegółowy zakres obowiązków księgowej jest uzależniony m.in. od formy działalności czy wielkości przedsiębiorstwa. Specjalista wytłumaczy, jakie działania są niezbędne i doradzi, co zrobić, aby uzyskać jak najwyższe korzyści podatkowe.

Czym zajmuje się księgowa? To przede wszystkim:

  • księgowanie zdarzeń na podstawie dowodów księgowych,
  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • obliczanie wyniku finansowego,
  • sporządzanie sprawozdań finansowych,
  • gromadzenie dokumentów księgowych,
  • kontakt z urzędami,
  • inwentaryzacja.

Jakie są obowiązki biura rachunkowego?

Wiesz już, czym zajmuje się biuro rachunkowe. Warto pamiętać, że jako podmiot profesjonalny taki usługodawca ma szereg obowiązków.

To przede wszystkim prawidłowe wykonywanie swoich zadań, w tym w zgodzie z prawem i zapisami umowy. Biuro rachunkowe nie odpowiada z kolei za błędy wynikające z naruszeń klienta czy zatajenia przez niego informacji.

Odpowiedzialność przed urzędem skarbowym ostatecznie ponosi podatnik, który w razie błędów usługodawcy może jedynie dochodzić od niego odszkodowania. Z tego powodu tak ważne jest, aby wybrać dobre biuro rachunkowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Zakres obowiązków księgowej jest szeroki i pozwala przekazać profesjonalistom swoje obowiązki z zakresu rozliczeń rachunkowych. Aby jednak mieć pewność, że powierzone zadania są wykonywane odpowiednio, trzeba sprawdzić nie tylko, czym zajmuje się biuro rachunkowe, ale również zweryfikować jego kompetencje.

Ile lat biuro rachunkowe działa na rynku?

W pierwszej kolejności sprawdź, ile lat na rynku działa dane biuro księgowe. W rachunkowości podstawa to dobre przygotowanie merytoryczne i doświadczenie. To właśnie praktyka sprawia, że podmiot jest w stanie zapewnić swoim klientom najwyższe korzyści i potrafi rozwiązać nawet skomplikowane problemy z zakresu rozliczeń.

Czy biuro rachunkowe ma odpowiednie certyfikaty?

Przed rozpoczęciem współpracy z biurem rachunkowym zweryfikuj jego kompetencje. Pomogą w tym certyfikaty księgowe i świadectwa kwalifikacyjne.

Czy biuro rachunkowe przynależy do stowarzyszeń branżowych?

Dobre biuro rachunkowe prawdopodobnie będzie przynależeć do stowarzyszeń branżowych, takich jak chociażby Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Dzięki temu dodatkowo zweryfikujesz podmiot i upewnisz się, że przekazujesz swoją księgowość profesjonalistom.

Czy biuro udostępnia swoim klientom program do wystawiania faktur?

Czasy, w których faktury przekazywano w formie tradycyjnej, dawno już minęły. Dziś rachunkowość swojego biznesu możesz prowadzić w pełni online. Z tego powodu przed wyborem biura rachunkowego warto sprawdzić, czy dany podmiot udostępnia dedykowany program do wystawiania faktur.

Jak wybrać biuro rachunkowe w Bydgoszczy?

Zakres obowiązków księgowej – zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw – jest szeroki. Odpowiedzialność za wypełnienie obowiązków nałożonych przez przepisy ponosisz Ty. Tym bardziej warto zrobić wszystko, aby do prowadzenia księgowości wybrać sprawdzone biuro rachunkowe.

Biuro rachunkowe Bydgoszcz przez lata swojej działalności pomogło setce klientów wypełnić obowiązki rachunkowe, uzyskując przy tym najwyższe możliwe korzyści podatkowe. Dzięki wiedzy i doświadczeniu podmiot świadczy kompleksowe usługi, które umożliwiają przekazanie wszystkich zadań z zakresu księgowości specjalistom.

Biuro rachunkowe w Bydgoszczy należy do Krajowej Izby Biur Rachunkowych, Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych i Stowarzyszenia księgowych w Polsce. Dodatkowo udostępnia nowoczesny program do wystawiania faktur, a także oferuje obsługę księgową online.