Czym żyliśmy w 2023 roku? Najważniejsze wydarzenia
Dodano: 31.12.2023 | 15:58Na zdjęciu:
Fot.
Za kilka godzin rok 2023 przejdzie do historii. Co z niego zapamiętamy? Oto nasze kalendarium najważniejszych wydarzeń.
24 kwietnia
Rakieta znaleziona w lesie pod Bydgoszczą
Podczas konnej przejażdżki przypadkowa kobieta znalazła w lesie w okolicach Zamościa niezidentyfikowany obiekt wojskowy, który wkrótce okazał się rosyjską rakietą CH-55. Pocisk leżał tam od grudnia.
Rakieta miała zwabić ukraińską defensywę, ale wskutek błędu poleciała na terytorium Polski. Miała głowicę wypełnioną betonem, który służył jako balast.
1 lipca
Przebudowa kanalizacji deszczowej
Tę datę wybieramy umownie, bo inwestycja realizowana była przez wiele miesięcy i prace nadal są prowadzone na ulicach miasta. Natomiast 1 lipca był dniem, w którym z ulicy Gdańskiej wycofano na kilka tygodni tramwaje, aby realizować kolejny etap robót.
Mieszkańcy przez większość tego roku napotykali prace wodociągowe zarówno na głównych arteriach miasta, jak i na osiedlowych uliczkach. Przez długi czas utrudnienia występowały na przykład na ul. Jagiellońskiej, a ostatnio bardzo korkowała się ul. Piękna.
Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja wyjaśnia, że tegoroczna kumulacja to efekt zerwania – z winy wykonawcy – umowy z konsorcjum IDS-BUD i Dim Construction, które miało zrealizować wszystkie inwestycje w ramach projektu. A prace trzeba było zakończyć, żeby do końca roku rozliczyć dofinansowanie unijne.
Po zakończeniu realizacji z pozytywnych efektów projektu mają korzystać wszyscy mieszkańcy. Projekt realizowany jest, aby uniknąć podtopień budynków, piwnic i ulic w wyniku silnych, nawalnych deszczy, a także do zbierania deszczówki w celu podlewania terenów zielonych.
W tym tygodniu MWiK podsumował inwestycję – czytaj więcej TUTAJ.
12 sierpnia
Koncert Bedoesa
Wydarzenia o takiej frekwencji nie było w Bydgoszczy od lat. Zorganizowany dość spontanicznie koncert bydgoskiego rapera i 2115 zgromadził na parkingu przed Torbydem ponad 20 tysięcy osób. Fani przyjechali praktycznie z całego kraju, a na miejsce koncertu mogli dojechać specjalną linią autobusową – oczywiście o numerze 2115.
– Frekwencja przerosła oczekiwania wszystkich. Przez cały czas trwania wydarzenia byliśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami, które zabezpieczały teren. Wielu naszych słuchaczy czekało od 5 rano na miejscu koncertu, jechało nawet 10 godzin pociągiem czy stało w upale, by mieć najlepsze miejsca. Jesteśmy wdzięczny i doceniamy to zaangażowanie z całego serca. Ze względu na wysokie temperatury nie obeszło się bez omdleń, na które wraz z artystami reagowaliśmy na bieżąco, przerywając kilkukrotnie występ, aby udzielić odpowiednią pomoc każdemu, kto jej potrzebował – komunikowali później organizatorzy koncertu.
17 września
Wiktor Przyjemski odchodzi z Polonii
Od wielu, wielu lat nie było w Bydgoszczy żużlowca, który budziłby takie zainteresowanie jak Wiktor Przyjemski. Niestety, utalentowanego juniora z powodu kontuzji zabrakło w decydujących meczach I ligi, a osłabiona Abramczyk Polonia Bydgoszcz przegrała dwumecz z ROW-em Rybnik. Po zakończeniu decydującego spotkania Przyjemski ze łzami w oczach ogłosił, że odchodzi z klubu i będzie jeździć w PGE Ekstralidze.
15 października
Wybory parlamentarne
Zwycięstwo, które niczego nie dało – tak wyniki jesiennych wyborów mogą podsumować przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Po ośmiu latach partia Jarosława Kaczyńskiego musiała pożegnać się z władzą. Mateusz Morawiecki otrzymał co prawda zadanie utworzenia rządu, ale wobec większości parlamentarnej dotychczasowej opozycji misja ta z góry była skazana na niepowodzenia.
Na czele nowego rządu stanął Donald Tusk, a w jego gabinecie są ministrowie związani z Bydgoszczą: odpowiadający za cyfryzację wicepremier Krzysztof Gawkowski oraz wracający na stanowiska szefa dyplomacji Radosław Sikorski. W rządzie znalazł się także – w randze wiceministra – Paweł Olszewski.
Nowa władza nazwała się Koalicją 15 października. Niezależnie od tego, czy ta nazwa się przyjmie, sama data już przeszła do historii z uwagi na rekordową frekwencję – prawie 75%.
31 października
Mecz Zawiszy z Lechem Poznań
Już przed rokiem mieliśmy powrót Ekstraklasy na Gdańską, gdy niebiesko-czarni zmierzyli się z Radomiakiem Radom. Tym razem jednak przyjechał rywal zupełnie innego kalibru – Lech Poznań.
Na stadionie pojawiło się 14 tysięcy widzów, w tym ok. 4 tysięcy fanów gości. Bilety wyprzedały się błyskawicznie, a mecz był na żywo transmitowany przez telewizję Polsat.
Niestety, na boisku różnica klas była zauważalna. Kolejorz wygrał 4:0, a zawiszanom pozostaje walka w Pucharze Polski na szczeblu wojewódzkim, abyśmy w przyszłym roku ponownie mieli namiastkę wielkiego – w wydaniu krajowym – futbolu.
6 listopada
Pierwsze tramwaje na nowym moście
Po długim oczekiwaniu tramwaje w końcu wjechały na nowy most łączący Bartodzieje z Kapuściskami. Prace trwają od 2,5 roku i nie zostały jeszcze sfinalizowane. Udało się na razie otworzyć nowy most drogowy (z ruchem w obu kierunkach), a następnie tramwajowy, który natychmiast okazał się przydatny, bo most Pomorski trzeba było zamknąć dla pojazdów szynowych.
Niedawno otwarta została też południowa jezdnia ulicy Fordońskiej. Prace zbliżają się więc do finiszu i w przyszłym roku uciążliwa inwestycja w końcu dobiegnie końca.
27 listopada
Nowa promenada nad Wisłą ukończona
Po ponad dwóch latach zakończyła się budowa terenów rekreacyjnych i przebudowa ulic nad Wisłą w Starym Fordonie. Powstała pieszo-rowerowa promenada łącząca wał przeciwpowodziowy z mostem Fordońskim.
Znajdują się tam również liczne atrakcje – zestaw urządzeń do kalisteniki i innych ćwiczeń siłowych, drugi w Fordonie skatepark, ścianki wspinaczkowe, pumptrack, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw i ścieżka dydaktyczna.
W ramach inwestycji nastąpiła też przebudowa ulic Rybaki, Frycza-Modrzewskiego, Zakładowej, Kapeluszników, Filomatów, Nad Wisłą i Promenada.
1 grudnia
Inauguracja Wydziału Medycznego na Politechnice Bydgoskiej
Rozpoczęte w lutym tego roku prace nad powrotem medycyny na bydgoską uczelnię przynoszą w końcu wielki efekt. Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej oficjalnie rozpoczął swoją działalność pierwszego dnia grudnia. To wtedy poznaliśmy jego władze i pierwszych pracowników, którzy przygotują program kształcenia dla kierunku lekarskiego. Zostanie on zainaugurowany 1 października przyszłego roku.
– To najpiękniejszy dzień w 72-letniej historii Politechniki Bydgoskiej – powiedział jej rektor prof. Marek Adamski. Nowy wydział będzie składał się z Katedry Badań Podstawowych i Katedry Badań Klinicznych.
- Studniówki 2025: Zabawa maturzystów z IV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy [ZDJĘCIA] - 21 stycznia 2025
- Na kręglach i tanecznie. Taki był początek roku w Olimpic Bowling Center Bydgoszcz [ZDJĘCIA] - 19 stycznia 2025
- Weekend w Point Club Bydgoszcz. Mamy nowe ZDJĘCIA z imprez przy Magdzińskiego! - 18 stycznia 2025