Bydgoszcz
7C
Opady
49% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 8 • L 6
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICzytanie, słuchanie i zagłuszanie Nowakowskiego
01.10.2017 | 16:11

Czytanie, słuchanie i zagłuszanie Nowakowskiego

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Tadeusza Nowakowskiego.

Na zdjęciu: Fragment plakatu imprezy.

Fot. Materiały prasowe.

6 października o godzinie 12.00 na Szwederowie, na skwerze Tadeusza Nowakowskiego zorganizowane zostanie przedsięwzięcie pn. „Czytanie Nowakowskiego”. Wiązać się będzie z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin Tadeusza Nowakowskiego.

W wydarzenie wprowadzi dr Marcin Kowalczyk. Następnie Mieczysław Franaszek, aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz uczniowie z IX LO i szkoły Sokrates czytać będą fragmenty z bogatego dorobku literackiego i poetyckiego zasłużonego bydgoszczanina. W części nazwanej „Słuchanie Nowakowskiego”, będzie można usłyszeć autentyczny głos Tadeusza Nowakowskiego i fragmenty jego audycji w Radiu Wolna Europa. W części „Zagłuszanie Nowakowskiego” Stefan Pastuszewski opowie o historii i znaczeniu zagłuszarki RWE na Wzgórzu Dąbrowskiego.

W przedsięwzięcie zaangażowane będzie IX Liceum Ogólnokształcące, które w grudniu 2017 roku  otrzyma imię Tadeusza Nowakowskiego oraz sztandar. Jako że to niezmiernie ważne wydarzenie w życiu szkoły wiąże się z wieloma kosztami, szkoła zwraca się m.in. za naszym pośrednictwem do potencjalnych sponsorów z prośbą o pomoc w organizacji uroczystości, pozyskaniu sztandaru oraz o rozważenie wsparcia finansowego ww. wydarzeń.

Tadeusz Nowakowski urodził się 8 listopada 1917 w Olsztynie. Był synem dziennikarza i działacza narodowego Stanisława i Emilii z domu Gerke. Zimą 1920 r. rodzina Nowakowskich przeniosła się z Olsztyna do Bydgoszczy i pozostała tu do 1939 r. Mieszkała najpierw przy ulicy Podgórnej nr 15 na Szwederowie, potem przy ul. Świętej Trójcy 28.

Od 1946 r. przebywał w Londynie, tam współpracował z pismami polskimi i sekcją polską radia BBC. Udzielał się w Związku Polaków Zagranicą. Od 1952 r. został redaktorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W związku z nową pracą przeniósł się w 1953 roku na stałe do Monachium. Zajmował się literaturą i problematyką kulturalną. Pod pseudonimem Tadeusz Olsztyński prowadził m.in. „Panoramę dnia” i cotygodniowe gawędy „Przy kawiarnianym stoliku”.

Jako reporter radiowy Radia Wolna Europa relacjonował pielgrzymki Jana Pawła II, które utrwalił w sześciu tomach reportaży, co zyskało mu przydomek „reportera papieża”. Tworzył także jako poeta.

W 1990 r. po powrocie z emigracji był inicjatorem powstania i pierwszym prezesem Światowego Związku Bydgoszczan. Wiosną 1995 r. przybył do kraju z myślą osiedlenia się na stałe. Ciężko chory na cukrzycę zmarł w Bydgoszczy 11 marca 1996 roku.

27 czerwca 1996 r. w bydgoskim kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników otwarto Izbę Pamięci Tadeusza Nowakowskiego, w której zgromadzono liczne pamiątki po pisarzu.


Podobne wpisy

Powiązane treści