Bydgoszcz
4C
Opady
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 4 • L 3
4C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
11C
Pon
11C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI„Dąb Niepodległości” przed urzędem wojewódzkim i Metropolia Bydgoska PL w „Kapsule Czasu” [ZDJĘCIA]
17.05.2018 | 13:48

„Dąb Niepodległości” przed urzędem wojewódzkim i Metropolia Bydgoska PL w „Kapsule Czasu” [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Niezwykły dowód pamięci o 100-leciu odzyskania niepodległości i przesłanie dla przyszłych pokoleń - taka jest wymowa posadzenia Dębu Niepodległości przed KPUW.

Fot. Stanisław Gazda

W roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę dzisiaj (17 maja) przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim miała miejsce uroczystość posadzenia Dębu Niepodległości. Inicjatorami przedsięwzięcia pod nazwą „Sadzimy drzewa dla przyszłych pokoleń”, będącego  wkładem w obchody jubileuszowe byli: wojewoda oraz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.  

Przy drzewie umieszczona została „Kapsuła Czasu”, adresowana do naszych rodaków w przyszłości. W umieszczonym w kapsule „Przesłaniu do Przyszłych Pokoleń” wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz napisał: (…) W tym szczególnym roku, życzymy Wam, drodzy przyszli rodacy, aby Polska waszego czasu była krajem silnym, niepodległym, bezpiecznym i dostatnim”.

W „Kapsule Czasu” oprócz Testimonium Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej, Przesłania Leśników Polskich dla Przyszłych Pokoleń, listów napisanych przez uczniów i nauczycieli piętnastu szkół naszego województwa, monety o nominale 1 zł, płyty CD z nagraniami pianisty Rafała Blechacza oraz występami Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, znalazły się także: odznaka „Solidarności”, wydawnictwa Poczty Polskiej, numizmatyki NPB, książka wydana przez IPN,  nagranie informujące o dzisiejszej uroczystości, nagranie programu telewizyjnego z udziałem wojewody i dyrektora RD LP oraz dzisiejsze wydania gazet regionalnych, wśród nich najnowszy numer „Metropolii Bydgoskiej PL”.

Drzewa zawsze były nierozerwalnie związane z polskim krajobrazem. Już w zamierzchłych czasach stanowiły symbol mocy, trwałości i związków z poprzednimi pokoleniami. Dęby sadzono na pamiątkę ważnych wydarzeń, na przykład Wiktorii Wiedeńskiej 1683 roku. Również dzisiejszą uroczystość, będącą jednym z wielu wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a zwłaszcza jej najważniejszy punkt – posadzenie Dębu Niepodległości – żywego pomnika stulecia  odzyskania jej przez Polskę – można śmiało uznać za wydarzenie historyczne.

Udział w nim wzięli m.in.: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Bartosz Bazela, członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, przewodniczący zespołu doradczego „Niepodległa” prof. Wojciech Polak, prałat Stanisław Kotowski oraz wojewódzki kurator oświaty Marek Gralik. Obecni byli także przedstawiciele Poczty Polskiej, Narodowego Banku Polskiego, NSZZ „Solidarność”, szkół i mediów z regionu. Wszyscy oni mieli swój udział w posadzeniu „Dębu Niepodległości”.

Jak powiedział w swoim wystąpieniu Mikołaj Bogdanowicz, kontynuując piękną tradycję sadzenia dębów na pamiątkę ważnych wydarzeń wpisujemy się bardzo dobrze w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zaś poprzez „Kapsułę Czasu” na stałe wpisujemy się w historię naszej ojczyzny.

Bartosz Bazela  przed przeczytaniem Przesłania Leśników Polskich dla Przyszłych Pokoleń” powiedział, że sadzony dziś „Dąb Niepodległości” jest wyjątkowy – ma dziesięć lat, ale Lasy Państwowe są niezwykle dumne z tego, że swoje nowe życie, z tak ważnej okazji, rozpoczyna dziś przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.

Prof. Wojciech Polak w swoim wystąpieniu nawiązał do jednego z gruzińskich toastów, który jest krótki, ale daje wiele do myślenia: „Wypijmy za dęby, które posadzą nasze dzieci, dęby z których zrobione będą nasze trumny”. My na taką długowieczność szans nie mamy, ale wierzę, że już na dwu-tysiąclecie państwa polskiego nasz pomnik będzie dumnie szumiał i zachwycał wszystkich – dodał profesor Polak.


Podobne wpisy

Powiązane treści