Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H -0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDarmowa akcja sprawdzania ustawienia świateł w samochodach [ZDJĘCIA]
28.11.2017 | 13:19

Darmowa akcja sprawdzania ustawienia świateł w samochodach [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Już w najbliższą sobotę tj. 2 grudnia na wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów na terenie naszego województwa kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić prawidłowe ustawienie świateł w swoim samochodzie.

Fot. Stanisław Gazda

Rusza kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Już w najbliższą sobotę tj. 2 grudnia na wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów na terenie naszego województwa kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić prawidłowe ustawienie świateł w swoim samochodzie. Kampania ma zwrócić uwagę kierowców, jak ważny dla ich bezpieczeństwa, jest stan oświetlenia pojazdu.                                        

Akcję „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” prowadzą Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów oraz Instytut Transportu Samochodowego. Do współpracy zaproszone zostały wybrane stacje diagnostyczne. W akcję włączyła się również firma Neptis S.A, która jest operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik. Kierowcy, którzy posiadają aplikację komunikatora Yanosik otrzymają na swój telefon komórkowy informacje na temat lokalizacji stacji kontroli wykonujących sprawdzenia.

W trzy soboty grudnia br. tj. 2, 9, 16 kierowcy mogą za darmo w wybranych stacjach diagnostycznych na terenie całego kraju, w tym również w naszym województwie sprawdzić światła w samochodach. Sprawdzany będzie stan żarówek, lamp i ustawienie świateł. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wpływ oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz stan oświetlenia w ich pojazdach, w szczególności mając na uwadze obecne warunki drogowe, kiedy szybciej zapada zmierzch i często występują niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

Jakość oświetlenia pojazdów bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Źle ustawione światła nie będą oświetlały pobocza, mogą oślepiać innych kierowców, a także pieszych, co może doprowadzić nawet do wypadków.

Kujawsko-pomorscy policjanci włączą się w działania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Przez najbliższe tygodnie funkcjonariusze będą czujnie przyglądać się oświetleniu pojazdów. Policjanci będą zwracać uwagę na pojazdy z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem oraz wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Jeśli oświetlenie pojazdu nie odpowiada warunkom technicznym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny  i skieruje auto na dodatkowe badania techniczne.

Wszystkie pojazdy powinny mieć zarówno reflektory, jak i żarówki atestowane. Nie spełniające tych norm, będą eliminowane poprzez negatywny wynik przeglądu technicznego, zaś gdy zostaną zauważone na drodze, ich kierowcy karani będą mandatem karnym w wysokości od 20 zł do 500 zł bez punktów karnych. Warto też przypomnieć, iż za jazdę bez zapalonych świateł w ciągu dnia grozi mandat 100 zł oraz 2 punkty karne, zaś w ciągu nocy 200 zł i 4 punkty karne. Gdy światła są niewłaściwej barwy, lub różnej w obu reflektorach, w takim przypadku może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny – mówi kom. Joanna Karpińska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Dodatkowo funkcjonariusze będą propagować zasadę Widzieć – i być widocznym. Ta uniwersalna zasada dotyczy wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Obowiązkiem kierowcy jest zadbać o właściwe oświetlenie pojazdu natomiast obowiązkiem pieszego jest zadbać o własną widoczność. Dobre i sprawne oświetlenie pojazdu oraz pieszy wyposażony w elementy odblaskowe to bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

W Bydgoszczy bezpłatne badanie diagnostyczne świateł samochodowych można będzie wykonać w stacji diagnostycznej Moto Champ przy ul. Nowotoruńskiej 10 w godzinach od 8.00 do 14. 00. A dobrze ustawione światła – słyszymy od pracowników stacji – to takie, które nie oślepiają, pozwalają dobrze widzieć pobocze oraz środek jezdni.

Włączamy się w tę wspólną akcję, gdyż mamy świadomość, że dobrze ustawione światła, to lepsza widoczność pieszego, drogi, poprzedzającego pojazdu. Jeżeli w odpowiednim momencie nie zobaczymy przeszkody, albo innego użytkownika drogi, to choć byśmy mieli najlepsze hamulce, droga hamowania może okazać się zbyt krótka i nieszczęście gotowe – mówi właściciel stacji Zbigniew Karaś.


Podobne wpisy

Powiązane treści