Bydgoszcz
-0C
Lekkie opady śniegu
100% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 1 • L -1
-0C
Wt
1C
Sr
-0C
Czw
-1C
Pt
-1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIEDarmowa diagnostyka HIV? To możliwe
hiv
09.11.2017 | 22:27

Darmowa diagnostyka HIV? To możliwe

Na zdjęciu: W dzisiejszych czasach zakażenie HIV nie jest jednoznaczne z wyrokiem śmierci, nie jest też jednoznaczne z AIDS i nie powinno być piętnowane.

Fot. Archiwum

W dzisiejszych czasach zakażenie HIV nie jest jednoznaczne z wyrokiem śmierci, nie jest też jednoznaczne z AIDS i nie powinno być piętnowane, obecnie traktowane jest jako choroba przewlekła, która wcześnie rozpoznana i leczona pozwala na normalne życie i funkcjonowanie w społeczeństwie. Warunkiem jest postawienie jak najszybciej diagnozy!

Kto powinien się zbadać?

•    Osoby homoseksualne lub posiadające licznych partnerów (partnerki), osoby stosujące narkotyki drogą dożylną.

•    Każdy pacjent ze stanami gorączkowymi niejasnego pochodzenia, uogólnionym powiększeniem węzłów chłonnych, utratą masy ciała czy przewlekłymi biegunkami oraz w przypadku chorób o nietypowym przebiegu, nawracających czy trudnych do leczenia.

•    Każda kobieta planująca lub będąca w ciąży powinna wykonać badanie w kierunku zakażenia HIV, pacjentki  z nawracającymi zakażeniami grzybiczymi narządów płciowych czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, inwazyjnym lub nieinwazyjnym rakiem szyjki macicy, dysplazją szyjki macicy czy zakażeniem HPV.

•    Każdy pacjent chorujący na gruźlicę.

•    Osoby chorujące na niektóre choroby skóry, zwłaszcza długo trwające, np. łojotokowe zapalenie skóry, półpasiec, opryszczka narządów płciowych, mięsak Kaposiego, nowotwory skóry czy nawracające infekcje grzybicze jamy ustnej, narządów płciowych. Mogą one, chociaż nie muszą, wskazywać na możliwość zakażenia wirusem HIV.

Od 1 sierpnia w budynku przychodni przy ul. Królowej Jadwigi 16 działa Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny (PKD), gdzie anonimowo i bezpłatnie wykonuje się badania na obecność wirusa HIV.

Punkt powstał z inicjatywy Fundacji Na Rzecz Zwalczania Chorób Zakaźnych, a badania finansowane są przez Krajowe Centrum ds. AIDS (Agenda Ministerstwa Zdrowia). Osobą prowadzącą jest pani mgr Natalia Sobczyk.

Czym różni się wykonanie testu w PKD od badania w zwykłym laboratorium? Procedura badania sama w sobie jest w zasadzie identyczna. Polega na pobraniu krwi i badaniu jej w kierunku HIV metodami referencyjnymi – zalecanymi.

Jednak w Punkcie przed badaniem (podobnie jak przed wydaniem wyniku) osoba chcąca się przebadać może porozmawiać z doradcą ds. HIV/AIDS. Rozmowa ta służy wyjaśnieniu pacjentowi zasady badania, pozwala określić czy minął już odpowiedni czas, aby całkowicie wykluczyć zakażenie. To tzw. okienko serologiczne, czyli okres od zakażenia do obecności. Wytworzenia przez organizm przeciwciał, które można wykryć w teście, ale również daje możliwość tzw. oszacowania ryzyka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ poziom wiedzy na temat HIV w społeczeństwie wciąż jest zbyt niski. Bardzo często nasze wyobrażenia, co do możliwości zakażenia są pełne nieprawdziwych stereotypów. Często tym, co powstrzymuje ludzi przed wykonaniem testu, jest wstyd. HIV niestety wciąż wiąże się z pewnym piętnem społecznym i wiele osób zwyczajnie boi się, że ktoś mógłby się dowiedzieć o tym, że robili test.

W PKD badanie jest całkowicie anonimowe. Nie trzeba się na nie wcześniej rejestrować, umawiać. Wystarczy przyjść we wtorek lub czwartek między godziną 15:00 a 17:00 do budynku przy Królowej Jadwigi 16  i zgłosić się do pokoju 208. Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, nie są potrzebne dokumenty ubezpieczenia ani dowód osobisty, a wyniki odbiera się już na kolejnym dyżurze.

Informacje przygotował dr n. med. Paweł Rajewski, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy, koordynator Specjalistycznego Centrum „Medica” Fundacji na Rzecz Zwalczania Chorób Zakaźnych.


Podobne wpisy

Powiązane treści