Bydgoszcz
2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiDebet na koncie – jak działa?
24.10.2021 | 16:29

Debet na koncie – jak działa?

Na zdjęciu: Limit debetowy to możliwość wykorzystania większej kwoty pieniędzy, niż posiadasz w tej chwili na koncie.

Fot. pexels.com

Limit debetowy – czym jest i co warto wiedzieć na ten temat? Poświęć chwilę i zapoznaj się z podstawowymi terminami, związanymi z limitem debetowym. Im więcej wiesz, tym większe szanse na to, że w przyszłości unikniesz ewentualnych kłopotów.

1. Limit debetowy, czyli co?

2. Zalety debetu

3. Ile kosztuje limit debetowy?

4. Komu przysługuje limit debetowy?

Coraz więcej posiadaczy kont bankowych decyduje się na limit debetowy. Jest to bardzo wygodna opcja, która niewątpliwie pomaga w wielu podbramkowych sytuacjach. Gdy zostajesz bez pieniędzy, ale masz pilny wydatek, wówczas limit debetowy z pewnością się przydaje. Czym właściwie jest i co warto o nim wiedzieć?

1. Limit debetowy, czyli co?

Chyba każdy z nas spotkał się kiedyś z pojęciem limitu debetowego. Jeśli i tobie pojęcie to wydaje się znajome, ale nie do końca wiesz, co to jest limit debetowy, podpowiadamy.

Limit debetowy to możliwość wykorzystania większej kwoty pieniędzy, niż posiadasz w tej chwili na koncie. Jest to zatem bardzo przydatna i praktyczna opcja. Niektóre banki już na starcie umożliwiają klientom korzystanie z limitu debetowego. Inne wymagają natomiast złożenia odpowiedniego wniosku. Nie jest to jednak czasochłonne ani problematyczne. Wniosek o ustalenie limitu debetowego składamy w banku, z którego usług korzystamy na co dzień.

Warto podkreślić, że są dwie opcje na spłatę limitu debetowego. Jedna z nich to płatność do 30 dni od momentu skorzystania z limitu, z kolei druga polega na spłacie przed wyznaczonym w umowie konkretnym dniem miesiąca. Co istotne, by ponownie skorzystać z limitu, należy uregulować poprzednie zobowiązanie.

2. Zalety debetu

Podstawową zaletą debetu jest niezwykle prosta procedura jego przyznawania. Jeśli zastanawiasz się, od czego zależy wysokość limitu debetowego, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Limit debetowy jest ustalany indywidualnie na podstawie osiąganych wpływów (często bierze się pod uwagę średnią przychodów z ostatnich trzech miesięcy).

Również prosty sposób wnioskowania przyciąga klientów. To przewaga debetu nad kredytem – w tym przypadku procedury są znacznie skromniejsze i mniej czasochłonne. Warto jednak pamiętać, że kwoty limitów debetowych nie opiewają na duże sumy.

3. Ile kosztuje limit debetowy?

Nie dajmy się zwieść, sięgając po limit debetowy. Jest to oczywiście niezwykle przydatna opcja, ale może być również problematyczna. Jest to przecież zobowiązanie, które należy spłacić z tytułu umowy. Decydując się na debet, nie zapomnij o uregulowaniu należności!

Limit debetowy (jak i inne produkty, oferowane przez banki) wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jakimi? To zależy od banku. Niektóre oczekują dodatkowych opłat, inne oferują usługę bezpłatnie. Ale nadal musimy wziąć pod uwagę prowizję czy odsetki. W przypadku terminowego regulowania zobowiązania nie mamy powodów do zmartwień, ale jeśli nie wywiążemy się ze zobowiązań, musimy się liczyć także z odsetkami karnymi oraz kosztami windykacyjnymi.

Za normę uważa się oprocentowanie limitu debetowego okolicach 10-15% w skali roku. Wysokość limitu debetowego do kwestia indywidualna.

4. Komu przysługuje limit debetowy?

Debet na koncie to szansa dla osób, które mieszkają w Polsce i posiadają zdolność kredytową. Banki z pewnością nie przyznają debetu osobom, które nie pracują i nie mają regularnych przychodów.

Pamiętaj, że pracownik banku może oczekiwać nie tylko stosownego wniosku, ale i dokumentów, np. dowodu tożsamości, informacji o zarobkach czy też informacji na temat innych finansowych zobowiązań.


Podobne wpisy

Powiązane treści