Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dekomunizacja zbyt wolna. Wojewoda ponagla samorządy

Dodano: 06.06.2017 | 20:15

We wrześniu minie rok od wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej.

Na zdjęciu: Jedną z ulic, których nazwa ma zostać zmieniona, jest al. Planu 6-letniego.

Fot. SG

Urząd wojewódzki będzie wysyłał ponaglenia do gmin, które nadal nie wprowadziły nowych nazw dla ulic objętych dekomunizacją. Wśród miast mających coraz mniej czasu na wskazanie nowych patronów jest Bydgoszcz.

Problem dotyczy mniej niż połowy ze 144 gmin województwa. Stosunkowo duży jest w Bydgoszczy, zwłaszcza w Fordonie – mówi Marek Szymaniak z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podczas zorganizowanej we wtorek konferencji. Jak dotąd bydgoski urząd miasta nie zwrócił się do IPN-u o wymaganą opinię ws. zmiany nazw. Co więcej, w całym województwie tylko w Choceniu i Lnianie zmieniono patronów, a o wspomnianą akceptację instytutu zwrócili się jeszcze urzędnicy z Barcina, Brodnicy, Chodcza, Koronowa, Kowalewa Pomorskie, Mroczy, Radziejowa, Sępólna Krajeńskiego, Śliwic, Torunia, Tucholi, Więcborka i grupa radnych z Solca Kujawskiego.

Pozostali mają czas do 2 września, gdy minie rok od wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej. Jeśli do tego dnia samorządy nie podejmą działań, wojewoda będzie miał trzy miesiące na wydanie w uzgodnieniu z IPN-em zarządzeń zastępczych. – Uważam jednak, że jeśli samorząd bierze odpowiedzialność za mieszkańców, to takie decyzje powinien podejmować samodzielnie – przestrzega Bogdanowicz. Zmiana nazw ulic ma nie przynieść dodatkowych opłat dla mieszkańców, a dokumenty trzeba będzie wymienić dopiero, gdy stracą ważność.

Dekomunizacja zbyt wolna. Wojewoda ponagla samorządy
Latest posts by Sebastian Torzewski (see all)