Bydgoszcz
24C
Słonecznie
48% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 25 • L 24
21C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaDelegatura ABW zniknie z Bydgoszczy? „Pretekst do szeroko zakrojonej wymiany kadr”
Paweł Olszewski
11.08.2017 | 13:00

Delegatura ABW zniknie z Bydgoszczy? „Pretekst do szeroko zakrojonej wymiany kadr”

Łącznie zlikwidowane mają zostać aż dwie trzecie delegatur agencji.

Na zdjęciu: Poseł Paweł Olszewski skierował do ministra Mariusza Kamińskiego pytania dotyczące przyszłości delegatury ABW w Bydgoszczy.

Fot. Eryk Dominiczak

Likwidację aż dziesięciu z piętnastu delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zakłada projekt autorstwa ministra Mariusza Kamińskiego, który trafił do posłów z sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. – Tak poważne i godzące w bezpieczeństwo państwa zmiany uzasadnia się w sposób niezwykle lakoniczny i pozbawiony głębszego sensu – twierdzi poseł Paweł Olszewski.

Zmiany w ABW miałyby doprowadzić do rozwiązania delegatur w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Propozycje budzą wątpliwości, gdyż część jednostek terenowych jest wyspecjalizowana w zadaniach związanych z bezpieczeństwem w rejonie granic – z rosyjskim obwodem kaliningradzkim (Olsztyn) czy Ukrainą (Rzeszów). Delegatury miałyby zostać zastąpione przez oddziały zamiejscowe podległe utrzymanym delegaturom w Poznaniu, Gdańsku, Lublinie, Katowicach, Białymstoku oraz warszawskiej centrali agencji.

Zdaniem bydgoskiego posła Platformy Obywatelskiej Pawła Olszewskiego, tak szeroko zakrojone zmiany pozostają bez konkretnego uzasadnienia. Za takie nie uważa bowiem twierdzenia pomysłodawców, że zmiany doprowadzą do „optymalizacji struktury organizacyjnej ABW”, a wspomniane oddziały zamiejscowe „będą realizowały wyspecjalizowane zadania na terytorium RP korespondujące z zagrożeniami występującymi na danym obszarze”.

Jaki może być więc, zdaniem Olszewskiego, inny powód planowanych roszad? – Osobiście miałem okazję rozmawiać w ostatnich dniach z przedstawicielami ABW. Wszyscy zgodnie twierdzą, że jedynym racjonalnym wytłumaczeniem planowanych zmian jest pretekst do szeroko zakrojonej wymiany kadr – podkreśla Olszewski. I właśnie pytanie takiej treści skierował w minioną środę do ministra Kamińskiego. W interpelacji złożonej na ręce marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego pojawia się także wniosek o doprecyzowanie kwestii optymalizacji struktury ABW po dokonanych zmianach oraz ich wpływ na bezpieczeństwo państwa.

My z kolei o komentarz do nowelizacji poprosiliśmy rzecznika ministra Kamińskiego Stanisława Żaryna, a także biuro prasowe ABW. Do chwili obecnej żadne wyjaśnienia z obu stron do nas nie wpłynęły.


Powiązane treści