Metropolia BydgoskaBydgoszczSportDerby nie dla Bydgoszczy. Artego uległo Enerdze Toruń
Energa Basket Liga Kobiet_ Energa Toruń-Artego Bydgoszcz_ Hala Sportowa Spożywczak Toruń_ Dragana Stanković, Begić_ SF
19.12.2018 | 20:50

Derby nie dla Bydgoszczy. Artego uległo Enerdze Toruń

Z Torunia Szymon Fiałkowski | s.fialkowski@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Dragana Stanković musiała toczyć boje pod koszem z Aną-Mariją Begić, aby zdobyć punkty spod kosza.

Derbowe pojedynki rządzą się własnymi prawami. Tak było w Toruniu, gdzie Energa mierzyła się z Artego. Nie brakowało emocji i kontrowersji sędziowskich, a po czterdziestu minutach gry górą były torunianki.

Wokół derbów narosło bardzo wiele emocji. Także tych pozasportowych, bo przecież tuż przed startem ligi padła propozycja ze strony toruńskich działaczy, aby mecz inauguracyjnej kolejki przenieść do Artego Areny, bowiem w październiku hala Spożywczaka była remontowana. Przedstawiciele wicemistrza kraju na takie rozwiązanie nie wyrazili jednak zgody i mecz został przełożony.

INFORMACJE Z ARTEGO I ASTORII W NASZYM SERWISIE – KOSZYKÓWKA BYDGOSZCZ

Pierwsze dziesięć minut nie było najlepsze w wykonaniu bydgoskiej drużyny. W grze Artego było dużo chaosu i niedokładności, a gospodynie kontrowały. Po punktach z linii rzutów wolnych zdobytych przez Alice Kunek było 13:7 dla Energi, a w końcówce kwarty gospodynie odjechały na osiem punktów (25:17), gdy dwukrotnie zza linii 6,75 m trafiła Emilia Tłumak. Ale druga kwarta była już dużo lepsza dla Artego. Tę część gry podopieczne Tomasza Herkta wygrały 20:13 i na przerwę schodziły z dwupunktową zaliczką (40:38).

Po przerwie, emocji również nie brakowało. Bydgoszczankom w połowie czwartej kwarty sytuacji nie ułatwiała także sytuacja związana z faulami. Dość powiedzieć, że na pięć minut przed końcem meczu po cztery faule miały Agnieszka Szott-Hejmej i Dragana Stanković, a limit przewinień przekroczyła Karolina Poboży. Ale i to nie przeszkodziło bydgoskiej drużynie w przeprowadzeniu zrywu za wynikiem. Torunianki utrzymywały jednak bezpieczną zaliczkę (61:58, 65:63). W ostatniej minucie za trzy punkty trafiła Tłumak, a bydgoskie koszykarki źle rozegrały ostatnie akcje. Tym samym derbowy pojedynek wygrała Energa.

Artego także w sobotę rozegra ligowy mecz na wyjeździe. Bydgoskie koszykarki o punkty powalczą w Łodzi, gdzie zmierzą się z Widzewem (18:00).

ENERGA BASKET LIGA KOBIET – FAZA ZASADNICZA – ZALEGŁY MECZ Z 1. KOLEJKI – 19.12.2018 R.
ENERGA TORUŃ – ARTEGO BYDGOSZCZ 77:70
 (25:20, 13:20, 16:8, 23:22)

ENERGA: Fields 13 (1×3, 5 zb.), Kunek 12 (6 zb.), Svayte 9 (5 f.), Sarauskaite 7 (6 zb.), Trzeciak 3 (5 f.) – Tłumak 16 (4×3), Diawakana 7 (1×3), Stankiewicz 5 (1×3), Begić 5 (10 zb.), Skobel.

ARTEGO: McBride 17 (1×3, 10 as., 6 przech.), Stanković 16 (7 zb., 5 f.), Morrison 13 (1×3, 8 zb.), Szott-Hejmej 11 (2×3), Międzik 8 (1×3) – Radocaj 3 (5 as.), Poboży 2 (5 f.).

Sędziowali: Arnauld Kom Njilo, Mariusz Adameczek, Łukasz Jankowski.
Komisarz BLK: Tomasz Konczewski.