Bydgoszcz
-0C
Lekkie opady śniegu
100% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 1 • L -1
-0C
Wt
1C
Sr
-0C
Czw
-1C
Pt
-1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIEDieta nie taka straszna
odchudzanie
09.11.2017 | 22:56

Dieta nie taka straszna

Na zdjęciu: Dieta kojarzy nam się z czymś strasznym. Nie zawszemusi tak jednak być!

Fot. Archiwum

Zapobieganie i leczenie nadwagi oraz otyłości stało się największym wyzwaniem XXI wieku. Wynikiem kuracji odchudzającej jest nie tylko zredukowanie masy ciała. O wiele ważniejsze są  korzyści zdrowotne. Na przykład poprawa parametrów krwi, cofanie się objawów poważnych chorób cywilizacyjnych związanych z otyłością.

Skuteczna terapia odchudzająca powoduje między innymi obniżenie cholesterolu całkowitego, lipoprotein o niskiej gęstości oraz poziomu triglicerydów. Spadek masy ciała o 10kg może skutkować mniejszym stężeniem: cholesterolu całkowitego o 10%, lipoprotein o niskiej gęstości o 15%, trójglicerydów o 30%. Można również zaobserwować obniżenie ciśnienia krwi o 10-20 mmHg, stężenia glukozy o 30-50% oraz hemoglobiny glikowanej o 15% .
Wbrew pozorom przytoczone powyżej wyniki badań to nie tylko suche liczby.

Zmniejszenie masy ciała ma ponadto pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową, a przede wszystkim na obniżenie lub cofanie hiperinsulinemii. Rezultat ten jest uzależniony od oporności tkanek na insulinę, a w szczególności tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Już w przypadku utraty początkowej masy ciała u osób otyłych o 5-10% obserwuje się zmniejszenie m.in.: uczucia zmęczenia, nadmiernego pocenia, zadyszki, chrapania, bólu stawów biodrowych i kolanowych, zaburzeń miesiączkowania, uczucia ciężkich nóg, nadmiernego pragnienia w przypadku cukrzycy typu 2 .

Leczenie nadwagi i otyłości opiera się na odpowiednio zbilansowanej diecie, czyli zmianie nawyków żywieniowych. Zwiększeniu aktywności fizycznej. Głównym celem jest uzyskanie i utrzymanie redukcji o 10-15% początkowej wagi. Utrata 0,5-1 kg tygodniowo pozwala obniżyć masę ciała, a w szczególności kosztem tkanki tłuszczowej. Systematyczne obniżenie masy ciała i jej utrzymanie przez okres około 6 miesięcy pozwala na uniknięcie efektu jo-jo .


Powiązane treści