Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 6 • L 4
6C
Wt
7C
Sr
5C
Czw
6C
Pt
6C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiDlaczego sztuczne kosmetyki są szkodliwe?
sunblock-skincare-healthy-skin-heart-161608
11.01.2019 | 13:44

Dlaczego sztuczne kosmetyki są szkodliwe?

Na zdjęciu:

Fot.

Wiele osób beznamiętnie sięga po kosmetyki stworzone na bazie sztucznych substancji, nie zastanawiając się ani przez chwilę, jak wiele negatywnych konsekwencji wiąże się z ich stosowaniem. Refleksje przychodzą zwykle dużo później, w momencie pojawienia się pierwszych niepożądanych objawów. Oto kilka faktów, które być może skłonią czytelnika do refleksji nad sposobem wybierania kosmetyków.

Nadmiar substancji chemicznych

Większość kosmetyków syntetycznych jest wręcz przeładowana różnorakimi substancjami chemicznymi. Choć obecność wielu z nich jest absolutnie uzasadniona i konieczna do osiągnięcia pożądanego sposobu działania preparatu, to jednak niektóre pełnią rolę jedynie pomocniczą, ulepszając mniej istotne cechy produktu – barwę, zapach czy czas przydatności do użycia.

Dlaczego powinno nas to niepokoić? Otóż substancje te stanowią integralną część kremów lub balsamów i w wielu przypadkach są ostatecznie wchłaniane przez nasz organizm (razem z resztą składników). W dłuższej perspektywie może to prowadzić do wywołania reakcji alergicznej lub pojawienia się innych problemów.

Ponadto długotrwałe korzystanie z syntetycznych kosmetyków wiąże się niekiedy z pewnego rodzaju uzależnieniem od ich stosowania: naturalne procesy regeneracyjne skóry mogą zostać zakłócone, powodując jej nadmierną suchość i degradację.

Wpływ na środowisko naturalne

Produkcja sztucznych preparatów do pielęgnacji ciała z reguły pozostawia po sobie znaczną ilość zanieczyszczeń, które nie zawsze są w należyty sposób utylizowane. Pamiętajmy także o zwierzęcym pochodzeniu niektórych ich składników – nie powinno ono pozostawać obojętne zwłaszcza dla osób zainteresowanych wegańskim stylem życia.

Co w zamian?

W dzisiejszych czasach mamy możliwość zastąpić tradycyjne kosmetyki syntetyczne na wiele naturalnych sposobów: począwszy od tych domowych, poprzez popularne preparaty dostępne w zwykłych drogeriach, aż po nieco bardziej niszowe produkty, takie jak Nordic Oil (wytwarzane z konopi siewnej).

pexels-photo-725998

Niezależnie od tego, z której z tych opcji skorzystamy, długoterminowe efekty powinny bez trudu sprostać naszym oczekiwaniom. Potwierdzają to zarówno badania naukowe, jak i testy przeprowadzone przez niezależnych ekspertów.

Jeśli wciąż mamy wątpliwości, spróbujmy wybrać jeden naturalny kosmetyk, a następnie poużywać go przez dwa lub trzy miesiące. Może to być maseczka z awokado, sól morska dodawana do kąpieli, czy też balsam na bazie olejków roślinnych. Po upływie tego czasu sami oceńmy efekty.

Na koniec, pamiętajmy jeszcze o stosunkowo mało prawdopodobnej możliwości wystąpienia reakcji alergicznej na działanie niektórych naturalnych produktów. Jeśli jednak się pojawi – sięgnijmy po inny preparat.


Podobne wpisy

Powiązane treści