Bydgoszcz
19C
Niebo głównie zachmurzone
32% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 21 • L 18
17C
Nd
18C
Pon
22C
Wt
22C
Sr
21C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIDlaczego warto mieć kartę EKUZ w podróży?
activity-adventure-blur-297642
30.09.2019 | 12:55

Dlaczego warto mieć kartę EKUZ w podróży?

Na zdjęciu:

Fot.

Europejska Karta ubezpieczenia Zdrowotnego do bardzo przydatny dokument, który uprawnia do korzystania z podstawowej opieki medycznej poza granicami naszego kraju. Właśnie z tego powodu niezwykle ważne jest zaopatrzenie się w kartę przed zagraniczną podróżą. W tym tekście opowiemy Ci o tym, czym dokładnie jest karta EKUZ oraz jak ją uzyskać. Zaczynamy!

EKUZ, czyli co?
Karta EKUZ to dokument, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z podstawowej opieki medycznej na terenie wszystkich krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dzięki temu dokumentowi każdy obywatel członkowski ma dostęp do świadczeń medycznych, które są niezbędne, by mógł wrócić do swojego kraju w celu dalszego leczenia.

Gdzie dokładnie możesz skorzystać z karty EKUZ?
Karta tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, obejmuje swoim działaniem wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Możesz więc skorzystać z niej, przebywając w Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii.

Do czego dokładnie uprawnia karta EKUZ?
W ramach działania Europejskiej Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z podstawowej opieki lekarskiej w takim samym stopniu, jak obywatel kraju, w którym się aktualnie znajdujesz. Przysługują Ci wszystkie przywileje, ale obowiązki spoczywające na obywatelach danego kraju. Musisz wiedzieć, że będąc we Francji każda osoba objęta ubezpieczeniem pokrywa 30% honorarium lekarza podczas wizyty. Oznacza to, że lecząc się w tym pięknym kraju, również będziesz musiał uiścić taką opłatę.

Czy karta EKUZ jest potrzebna?
Odpowiedź na tak zadane pytanie może być tylko jedna – tak, jest wręcz niezbędna! Jednym z najważniejszych dowodów jest to, że w sytuacji kryzysowej pracownicy zagranicznych placówek zdrowia nie będą zainteresowani Twoim ubezpieczeniem w NFZ. Sprawdzą jedynie, czy Twoja karta EKUZ (https://ekuz.com.pl/) jest ważna. Bez niej również uzyskasz niezbędną pomoc, ale będziesz musiał zapłacić, a na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak drogie są wszelkiego rodzaju procedury medyczne poza granicami Polski. 

Jak wyrobić kartę EKUZ?
Wyrobienie dokumentu jest bezpłatne i bardzo proste. Wystarczy tylko, że złożysz wniosek w odpowiednim oddziale NFZ, by już po niedługim czasie otrzymać specyficzną plastikową kartę. Wniosek możesz złożyć na 4 sposoby:

1. Osobiście w oddziale NFZ (kartę otrzymasz od razu po złożeniu wniosku)

2. Mailowo – wniosek możesz pobrać na stronie NFZ, wydrukować, wypełnić, zeskanować i wysłać pocztą elektroniczną.
3. Wysłać wypełniony wniosek tradycyjnym listem

4. Poprzez skrzynkę podawczą na platformie ePUAP

Podsumowanie
Jak widzisz, karta EKUZ to dokument, który bardzo ułatwia życie podczas pobytu poza granicami kraju. Musisz jednak pamiętać, że EKUZ nie jest lekiem na całe zło i warto wzbogacić ochronę o polisę turystyczną. Jeśli zaopatrzysz się w oba rozwiązania, możesz być pewny, że nic Cię nie zaskoczy i nie zburzy spokojnego wypoczynku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści