Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dni wolne w 2024 roku. Kiedy warto wziąć urlop?

Dodano: 27.12.2023 | 10:37

Na zdjęciu: W 2024 roku układ dni wolnych będzie bardzo korzystny.

Fot. freepik

Rok 2024 zapowiada się niezwykle korzystnie ze względu na to, jak wypadają weekendy oraz święta. Fakt, że wiele świąt przypada w poniedziałki, czwartki i piątki umożliwia nam zaplanowanie wypoczynku. 

Poniższe kalendarium może pomóc w zaplanowaniu dłuższych weekendów bądź dogodnego terminu urlopu w nadchodzącym roku. Przedstawiamy dni wolne od pracy w 2024 roku oraz takie, w których warto wziąć urlop, by przedłużyć sobie wolne.

Wypadający w poniedziałek, 1 stycznia Nowy Rok to dodatkowy dzień wolny do weekendu po Sylwestrze. Natomiast 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, to w przyszłym roku sobota. W momencie, kiedy dzień ustawowo wolny od pracy przypada właśnie na sobotę, pracodawca powinien wyznaczyć inny dzień wolny. W tym przypadku może to być na przykład piątek – 5 stycznia – co automatycznie wydłuża nam kolejny weekend.

Ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim w tym roku wyznaczono na czwartą, ostatnią turę – od 12 do 25 lutego. Na ten okres można planować zimowe wyjazdy w góry.

Wielkanoc w tym roku wcześnie – już 31 marca. Oznacza to, że Poniedziałek Wielkanocny będzie zarazem Prima Aprillis – 1 kwietnia.

Wiele osób co roku czeka na majówkę. Wypady nad morze, na działkę lub po prostu leniwy czas spędzony w domu – w tym roku ten okres wypada wyjątkowo korzystnie: 1 maja (Święto Pracy) – środa, a 3 maja (Święto Konstytucji) – piątek. Wystarczy więc wziąć wolne w czwartek, 2 maja i można zyskać 5-dniowy weekend. A jeśli komuś uda się urlopować także poniedziałek i wtorek to będzie mógł cieszyć się aż 9 dniami wolnego z rzędu.

19 maja (niedziela) to Zielone Świątki, natomiast 30 maja to Boże Ciało – oczywiście w czwartek. Jeśli weźmiemy dzień urlopu w piątek po Bożym Ciele, wydłużymy sobie kolejny majowy weekend.

15 sierpnia, a więc Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego to także czwartek, więc tu również wystarczy wziąć dzień urlopu w piątek, 16 sierpnia, by zyskać 4-dniowy weekend.

Najwięcej dni wolnych – aż 11 – będzie w listopadzie. Wszystkich Świętych wypada nie najgorzej, bo w piątek, a Święto Niepodległości w poniedziałek. Tworzą się wiec dwa trzydniowe weekendy.

A jak święta Bożego Narodzenia? Rok jest przestępny, więc tym razem Wigilia we wtorek, a 25 grudnia w środę, zaś 26 grudnia w czwartek. Niektórzy mogą się więc rozpocząć wolne już 21 grudnia i wrócić do pracy… po Nowym Roku.

Podsumowując, w 2024 roku dni pracujących będzie 251. Przez cały rok dni świątecznych będzie 13, natomiast licząc z weekendami – dni wolnych od pracy będzie 115 (licząc dodatkowe dni wolne od pracy, które przysługują za święta przypadające w sobotę).

Miesiącami, w których przypada najmniej dni wolnych będą lipiec i październik. Dni ustawowo wolnych w przyszłym roku nie będzie w lutym, czerwcu, lipcu, wrześniu i październiku.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments