Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiDo jakich ćwiczeń można wykorzystać piłkę gimnastyczną?
24.11.2021 | 09:20

Do jakich ćwiczeń można wykorzystać piłkę gimnastyczną?

Na zdjęciu: Ogromną zaletą piłek gimnastycznych jest także to, że przy ich użyciu może ćwiczyć każdy i to bez wychodzenia z domu.

Fot. nadesłane

Wiele osób ćwiczy. Pracujemy nad różnorodnymi partiami mięśni nie tylko po to, by zachwycić na plaży piękną muskulaturą. Jednocześnie dbamy po prostu o swoje zdrowie i dobrą kondycję, aby czuć się lepiej. Popularnymi narzędziami wykorzystywanymi podczas ćwiczeń są natomiast piłki gimnastyczne. Jakie mają zastosowanie? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Do czego wykorzystuje się piłki gimnastyczne?

Piłki gimnastyczne nazywane są też fit ballami albo swiss ballami. Powszechnie sięgają po nie specjaliści prowadząc ćwiczenia korekcyjne oraz rehabilitację. Coraz częściej znajdują też zastosowanie w pilatesie, aerobiku, fat burningu, a także ABT i TBC. To na tyle uniwersalny gadżet, że przydaje się do ćwiczenia niemal każdej partii mięśni. Z piłek gimnastycznych mogą także korzystać zarówno osoby starsze, jak i dzieci. Piłki gimnastyczne polecamy w szczególności osobom, które borykają się z problemami z kręgosłupem, a także tym posiadającym delikatny aparat więzadłowo-stawowy. Dzięki ćwiczeniom z piłką można wzmocnić swoje plecy i wreszcie zapomnieć o bólu i innych, nieprzyjemnych dolegliwościach.

Jakie zalety ma piłka gimnastyczna?

Piłki gimnastyczne mają niezwykle prostą konstrukcję. To w końcu tylko duże kule. A jednak ich działanie jest absolutnie niesamowite. Piłka gimnastyczna skutecznie rozwija wszystkie partie mięśni. Sekret tkwi w tym, że poprzez utrudnione nieco utrzymanie równowagi, motywuje system mięśniowy do bardziej intensywnej pracy. Co przy tym istotne, pobudza nawet mięśnie głębokie. Ostatecznie zatem pozwala na poprawienie ruchomości poszczególnych stawów bez jednoczesnego obciążania ich. Redukuje też tkankę mięśniową i polepsza funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Piłki gimnastyczne zmniejszają też napięcie nerwowe, bo ćwiczenia na nich są naprawdę relaksujące.

Jak ćwiczyć z piłką gimnastyczną?

Ogromną zaletą piłek gimnastycznych jest także to, że przy ich użyciu może ćwiczyć każdy i to bez wychodzenia z domu. Oczywiście wybierając odpowiedni model najlepiej zasięgnąć języka u specjalistów. Szczególnie ważny jest rozmiar piłki. Musi być dostosowany do potrzeb danej osoby oraz jej gabarytów. A jakie ćwiczenia można wykonywać z piłką? Ćwicząc mięśnie brzucha można na przykład położyć się na podłodze ze stopami skierowanymi w stronę piłki. Następnie należy objąć piłkę łydkami oraz unosić nogi wraz z piłką do wysokości, w której poczujemy maksymalne napięcie mięśni brzucha. Wzmacniając mięśnie kręgosłupa można natomiast położyć się tyłem na piłce w taki sposób, by przyrząd znalazł się między krzyżem a łopatkami. Kolejno należy ugiąć kolana pod kątem 90 stopni, oprzeć stopy o podłoże i wyciągnąć ręce za głowę. Potem należy wyprostować kolana, pilnując żeby piłka przesuwała się wzdłuż pleców.


Podobne wpisy

Powiązane treści