Bydgoszcz
11C
Przelotne opady
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 12 • L 11
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiDobór i montaż dachówek. W jaki sposób wykonać trwałe, szczelne pokrycie dachowe?
22.04.2021 | 09:00

Dobór i montaż dachówek. W jaki sposób wykonać trwałe, szczelne pokrycie dachowe?

Na zdjęciu: Metoda mocowania dachówki zależy przede wszystkim od jej rodzaju i umiejscowienia na dachu.

Fot. mat. autora

Inwestorzy oraz wykonawcy z branży budowlanej mają do dyspozycji mnóstwo rozwiązań. To samo dotyczy materiałów – producenci co i rusz prezentują nowe, w jakiś sposób udoskonalone serie swoich flagowych wyrobów. Dachówki są tutaj bardzo dobrym przykładem. Mając tak duży wybór, podjęcie decyzji wcale nie będzie łatwe. Jedno jest pewne: bez specjalistycznych konsultacji, uwzględniających specyfikę budowanego lub remontowanego dachu, z pewnością się nie obejdzie.

Nachylenie połaci dachu decyduje o możliwości wykorzystania materiałów budowlanych

Jakość dachówek to jeszcze nie wszystko. Nawet produkt z najwyższej półki zawiedzie, jeśli zostanie wykorzystany niezgodnie ze swoim przeznaczeniem – wynikającym z budowy, ciężaru i pozostałych cech fizycznych. Różnych wariantów na rynku materiałów budowlanych nie brakuje. Najlepiej świadczy o tym rozbudowany asortyment branżowych hurtowni, takich jak Polskie Centrum Dachowe – dlatego dopiero po zatwierdzeniu ostatecznego projektu można rozglądać się za dachówkami. Te ceramiczne stosuje przy dachach o nachyleniu od 10 do 90 stopni. Jeżeli jednak jest to wynik spoza przedziału 20-40, konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków co do sposobu montażu. Mniejsze nachylenia wymaga poszycia z desek pokrytego izolacją z papy, natomiast większe: klamer, gwoździ, wkrętów. Istotna jest również nośność więźby dachowej oraz poziom złożoności konstrukcji dachu.

Metoda mocowania dachówki zależy przede wszystkim od jej rodzaju i umiejscowienia na dachu

Budowlańcy zalecają, aby proces układania rozpoczynać od prawego dolnego rogu połaci dachowej. Tylko tak można uzyskać pokrycie o odpowiedniej jakości, którego nie trzeba będzie pilnie poprawiać po pierwszym załamaniu pogody. W pierwszej kolejności należy przytwierdzić dachówki na skraju konstrukcji – te, które trzeba przykręcić do łat bez względu na wszystko. Sposób przytwierdzenia pozostałych dachówek wynika już z parametrów technicznych obiektów. Przykładowo przy nachyleniu powyżej 60º każdą sztukę trzeba przytwierdzić na stałe. Z kolei nachylenie w przedziale 40-60º wymaga mocowania co trzeciej lub co piątej dachówki. Eksperci PCD przypominają, aby nie zapominać o montażu dachówek sąsiadujących z innymi obiektami, takimi jak okna, komin czy kalenica. Ponadto dachówki typu karpiówka przykręca się bez względu na okoliczności. Z kolei tzw. mnichy i mniszki mocuje się za pomocą drucianych klamer lub gwoździ i drutu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści