Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h S
H 4 • L 4
4C
Nd
4C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
4C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDołącz do grona dawców szpiku. Zarejestruj się podczas majowej akcji na UKW
dzień dawcy szpiku UKW - mat. pras.
29.04.2017 | 05:35

Dołącz do grona dawców szpiku. Zarejestruj się podczas majowej akcji na UKW

Rejestracja zajmuje dosłownie kilka minut.

Na zdjęciu: Podobna akcja odbyła się na UKW także we wrześniu.

Fot. mat. pras.

Już 8 i 9 maja w Bydgoszczy odbędzie się kolejna akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Tym razem wspólnie z fundacją DKMS współorganizuje je działający przy UKW bydgoski oddział stowarzyszenia ESN Polska (Erasmus Student Network).

Akcja odbędzie się na terenie kampusu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszcz, lecz adresowana jest nie tylko do studentów uczelni, ale wszystkich tych, którzy chcieliby dołączyć do grona potencjalnych dawców. W głównym budynku uczelni w godzinach 10:00-17:00 pojawią się wolontariusze DKMS, którzy zajmą się rejestracją chętnych osób.

Z takiej możliwości skorzystać mogą wszystkie osoby pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i ważące minimum 50 kilogramów, nie mające przy tym zbyt dużej nadwagi. Istotne jest posiadanie przy sobie dokumentu z numerem PESEL.

Sama rejestracja trwa dosłownie chwile i składa się z trzech elementów: przeprowadzenia wstępnego wywiadu medycznego, wypełnienia formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi oraz pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Materiał genetyczny jest następnie przesyłany do dalszych badań. Dopiero potem następuje moment włączenia do grona potencjalnych dawców oraz przesłanie danej osobie potwierdzenia rejestracji i karty dawcy. Cały proces trwa około 3-4 miesięcy.

Po tym czasie w każdym momencie może znaleźć się osoba chorująca na nowotwór krwi, która będzie potrzebować pomocy dawcy. Komorki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej, a pobranie szpiku kostnego następuje z talerza kości biodrowej.

Więcej o fundacji DKMS oraz o przeczepieniu szpiku lub komórek macierzystych przeczytasz TUTAJ 


Powiązane treści