Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 1 • L 0
1C
Pon
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeDom czy mieszkanie – co lepiej wybrać? Koszty, wady i zalety
zdjęcienr1
29.11.2018 | 12:24

Dom czy mieszkanie – co lepiej wybrać? Koszty, wady i zalety

Na zdjęciu:

Fot.

Budowa domu jednorodzinnego na obrzeżach miasta czy kupno mieszkania w centrum – to dylemat wielu osób planujących inwestycje mieszkaniowe. Jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań? Które z nich bardziej się opłaca? Obecnie przyjął się pogląd, że cena za 1m2 powierzchni domu jest znacznie niższa od mieszkania. Czy to prawda? Porównujemy wady i zalety mieszkań w blokach i domów oraz sprawdzamy ich koszty w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Bydgoszczy.

Dom czy mieszkanie – co wybrać? Wady i zalety

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zarówno mieszkanie w bloku, jak i w domu ma swoje zalety i wady. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych preferencji i stylu życia. Niemałe znaczenie mają tu oczywiście koszty, ale najważniejsze, by dobrze się czuć we własnych czterech kątach. Należałoby więc odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: czy lubimy wielkomiejski zgiełk czy wolimy raczej ciszę i spokój? Przy ostatecznym wyborze warto również wziąć pod uwagę następujące kwestie:

1. Lokalizacja – Mieszkańcy bloków mają do dyspozycji komunikację miejską, dzięki której zazwyczaj szybko i bezproblemowo dojeżdżają do centrum miasta i pozostałych dzielnic. Oprócz tego na osiedlach wielorodzinnych nie brakuje sklepów, aptek, wszelkiego rodzaju lokali usługowych, a także szkół i przedszkoli. Wszystko jest zatem pod ręką. Z kolei osoby, który zdecydowały się na mieszkanie w domu jednorodzinnym na przedmieściach muszą wszędzie dojeżdżać, w związku z czym więcej wydają na paliwo. Bardzo często nawet sklepy są znacznie oddalone od ich miejsca zamieszkania. Bez samochodu ani rusz.

2. Prywatność i wygoda – Właściciele domów mają za to znacznie większą swobodę i prywatność. Za ścianą nie mieszkają sąsiedzi, którym mogłyby przeszkadzać prace remontowe, imprezy, dzieci lub zwierzęta. Hałas bardzo często jest powodem sąsiedzkich konfliktów i międzyludzkiej złośliwości. Należy zwrócić również uwagę na to, że czteropiętrowe budynki wielorodzinne nie mają wind. Może to być kłopotliwe w szczególności dla seniorów i rodzin z małymi dziećmi. Poza tym w domu jest więcej przestrzeni, a w sezonie można wypoczywać, urządzać imprezy lub rodzinne grillowanie w ogrodzie. Inwestorzy, którzy postanowili zbudować dom, zamiast kupić mieszkanie, w całości będą mogli zdecydować o jego ostatecznym wyglądzie i funkcjonalności.

3. Obowiązki – Zdecydowanie więcej obowiązków muszą wykonywać mieszkańcy domów jednorodzinnych. Oprócz sprzątania, czeka na nich m.in. odśnieżanie, koszenie trawnika i pielęgnacja ogrodu. Podstawą są również przeglądy, które regulowane są prawem budowlanym. Co najmniej raz w roku należy skontrolować stan techniczny instalacji gazowej oraz przewodów kominowych, a co pięć lat dokonać diagnostyki technicznej budynku i związanych z nim instalacji. Dwa razy w roku warto sprawdzić stan trwałych i zewnętrznych elementów budynku, takich jak np. elewacja, ściany, rynny, pokrycia dachu.

4. Rachunki – W mieszkaniach w blokach głównym kosztem jest czynsz, płacony wspólnocie lub spółdzielni. Jego wysokość zależy m.in. od lokalizacji i metrażu mieszkania oraz liczby domowników. Na czynsz składają się m.in. opłaty za ogrzewanie, ciepłą i zimną wodę użytkową, odprowadzenie ścieków, wywóz śmieci, a także koszty administracyjne, sprzątanie części wspólnych, podatek od nieruchomości. W domu jednorodzinnym najwięcej płaci się za ogrzewanie. Jednakże rozwój technologii energooszczędnych powoduje, że koszty są coraz niższe. Do innych opłat należy zaliczyć podatek gruntowy oraz remonty i konserwacje.

 

zdjęcienr2

Dom czy mieszkanie – co będzie tańsze?

Jak wynika z danych uzyskanych przez Home Broker i Open Finance ceny mieszkań wciąż idą w górę. Najdrożej jest oczywiście w Warszawie – średnia cena mieszkań za m2 wynosi 8028 zł. W Gdańsku 6326 zł, w Krakowie 6554 zł, w Poznaniu 5870 zł, a w Bydgoszczy – 4724 zł.

Koszty budowy i materiałów budowlanych również drożeją. Czy budowa domu jest więc wciąż bardziej opłacalną inwestycją niż zakup mieszkania? Według szacunkowych kosztów budowy sporządzonych dla serwisu Bankier cena za m2 do stanu wykończeniowego domu parterowego o powierzchni 100 m2 oraz domu piętrowego o powierzchni 150 m2 wynosi ok. 2760 zł netto. Do kosztów należy również doliczyć cenę działki, która zależy od lokalizacji. Przyjmuje się, że działka dla domu o powierzchni 100 m2 powinna mieć minimalnie 600m2. Najbardziej optymalna powierzchnia powinna wynosić jednak ok. 1000m2. Wg serwisu Bankier ceny działek w województwach i miastach wojewódzkich w październiku 2018 r. wyglądały następująco:

  • województwo mazowieckie – 189 zł/m2, Warszawa – 834 zł/m2
  • województwo pomorskie – 163 zł/m2, Gdańsk – 388 zł/m2
  • województwo małopolskie – 127 zł/m2, Kraków – 486 zł/m2
  • województwo wielkopolskie – 123 zł/m2, Poznań – 586 zł/m2
  • województwo kujawsko-pomorskie – 80 zł/m2, Bydgoszcz – 262 zł/m2

Bez wątpienia wybudowanie domu dla wielu osób wciąż jest znacznie korzystniejszą opcją. W większości polskich miast znalezienie mieszkania o powierzchni 100m2 za 350-450 tys. zł jest zadaniem niemożliwym. Przy budowie domu warto zaopatrzyć się w profesjonalny kosztorys i poszukać oszczędności, które w racjonalny sposób mogą obniżyć koszty nawet o 20-30%. Wiele przydatnych porad dotyczących budowy domu, znajdziesz TUTAJ.

 


Powiązane treści