Dom tani w budowie – jak wybrać projekt?
Dodano: 29.10.2018 | 15:23Na zdjęciu:
Fot.
Budowa domu to najczęściej największe przedsięwzięcie w naszym życiu, które wymaga nie tylko sporego nakładu pracy i zasobności portfela, ale przede wszystkim dokładnego przemyślenia i zaplanowania poszczególnych etapów realizacji inwestycji. Na co zwrócić uwagę przy zakupie projektu, by nasz dom był funkcjonalny i niedrogi w budowie?
Wybór projektu a potrzeby inwestora
Zanim wybierzemy wymarzony dom z katalogu projektów powinniśmy przede wszystkim określić swoje potrzeby. Ile osób liczy nasza rodzina i czy faktycznie jest nam niezbędny bardzo duży metraż domu? Czy potrzebujemy dodatkowe piętro, balkon, finezyjne kolumny, dużą garderobę lub pokój gościnny, który przecież przez większość czasu będzie stał pusty? Duży dom z licznymi udogodnieniami wymaga bowiem większej ilości materiałów, a co za tym idzie, więcej kosztuje. Aby realizacja projektu nie przerosła naszego funduszu, budynek powinien być nieduży, a jego bryła nieskomplikowana, najlepiej w kształcie kwadratu lub prostokąta. Taka konstrukcja gwarantuje również, że dom będzie można ogrzać o wiele łatwiej i szybciej, a przede wszystkim taniej, co przecież nie będzie tylko jednorazowym wydatkiem.
Dlaczego przed wyborem projektu warto kupić działkę?
Zdecydowanie łatwiej jest dopasować projekt domu do działki niż odwrotnie. Warto jednak przejrzeć katalog projektów, by wiedzieć, jaki rodzaj ziemi mniej więcej będzie nas interesował. Nie na każdej zbudujemy przykładowo dom parterowy, który wymaga zdecydowanie większej powierzchni zabudowy. Bardzo istotne jest również to, by przed zakupem projektu sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub w przypadku jego braku – Warunki Zabudowy (WZ). Wytyczne mogą określać wielkość i usytuowanie domu na działce oraz innych szczegółów odnośnie jego wyglądu.
Kształt dachu – czy wpływa na koszty budowy?
Istotną kwestią przy wyborze projektu jest również kształt dachu. Zdecydowanie najtańszy jest płaski lub dwuspadowy, ponieważ, w przeciwieństwie do tych o bardziej skomplikowanych konstrukcjach, nie powodują tylu odpadków materiału oraz nie przedłużają czasu pracy wykonawcy.
Piwnica i garaż – czy są w projektach domów tanich w budowie?
Pozostaje jeszcze kwestia piwnicy oraz garażu. Co do piwnicy, tanie w realizacji projekty domów najczęściej ich nie zawierają. Pomieszczenia gospodarcze, zredukowane oczywiście do minimum, można bowiem umieścić na innych kondygnacjach. W przeciwieństwie do piwnicy garaż dla większości osób jest niezbędny, ale i na jego budowie można sporo zaoszczędzić. Garaż wkomponowany w bryłę będzie zdecydowanie tańszy od wolnostojącego, jednak najlepszym finansowo rozwiązaniem będzie wiata.
Jak jeszcze można oszczędzić na budowie domu?
Szukając oszczędności przy budowie domu, warto porównać stawki fachowców, a także ceny materiałów w Internecie i hurtowniach, ponieważ mogą się one znaczącą między sobą różnić. Pamiętajmy jednak, że tylko dobrej jakości materiały zapewnią trwałość domu i odpowiednią izolację cieplną. Zdecydowanie lepiej kupować produkty znanych producentów.
Sporą oszczędność (nawet 20%) może nam przynieść również wybór systemu gospodarczego zamiast zleconego firmie. Nie angażujemy wówczas generalnego wykonawcy, lecz sami zatrudniamy ekipy fachowców i czuwamy nad przebiegiem inwestycji.
- Wiosną postaw na rybę. Przepisy na lekkie i zdrowe dania pełne smaku - 29 kwietnia 2025
- Jak rozpocząć zdrowy styl życia z cateringiem dietetycznym w Bydgoszczy? - 28 kwietnia 2025
- Jak założyć własny warsztat wulkanizacyjny? Lista niezbędnego wyposażenia Twojego biznesu - 28 kwietnia 2025