Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Domy w stylu nowoczesnej stodoły

Dodano: 13.09.2022 | 13:43

Na zdjęciu: Jak sama nazwa wskazuje, dom zaprojektowany w tej stylistyce ma nawiązywać do prostej architektury wiejskiego budynku gospodarczego - typu stodoła.

Fot. nadesłane

Obecna oferta projektów domów jest niezmiernie szeroka zatem, aby dokonać właściwego wyboru, należy dokładnie przeanalizować funkcjonalne potrzeby, posiadany budżet oraz własny gust stylistyczny. Przeglądając projekty domów znajdziemy budynki w stylu klasycznym, dworkowym, willowym i coraz częściej – projekty domów o nowatorskiej architekturze. Do tych ostatnich zaliczamy również domy w stylu nowoczesnej stodoły, choć sama bryła budynku ma też wiele wspólnego z tradycyjnymi rozwiązaniami. Nowoczesna stodoła to połączenie prostoty i minimalizmu z aktualnymi trendami energooszczędnymi. Jednak, czy taki dom posiada wyłącznie zalety? Postaramy się scharakteryzować i przeanalizować jego główne założenia i znaleźć sekret ich popularności.

Co charakteryzuje domy typu nowoczesna stodoła?

Jak sama nazwa wskazuje, dom zaprojektowany w tej stylistyce ma nawiązywać do prostej architektury wiejskiego budynku gospodarczego – typu stodoła. Jest to dom oparty na planie prostokąta i zazwyczaj nie posiada elementów wystających poza jego obrys. Nowatorskim elementem nowoczesnej stodoły jest brak okapów, tj. dach licuje ze ścianami budynku. Najczęściej są to domy z poddaszem użytkowym (lub do adaptacji) oraz domy z antresolą, ale również pośród budynków parterowych znajdziemy coraz więcej domów w tej stylistyce.

Podstawowe założenia domu w typie nowoczesnej stodoły można określić w kilku punktach:

  • dwuspadowy, bezokapowy dach
  • obszerne przeszklenia
  • umiarkowana paleta barw
  • architektoniczny minimalizm
  • zazwyczaj – parametry energooszczędne
  • przestronność – kuchnia, jadalnia i salon stanowią jedną, obszerną strefę dzienną
  • wysokie pomieszczenia – w przypadku domów z antresolą lub parterowych. Brak stropu i sufitu podwieszanego daje możliwość wykorzystania pełnej kubatury budynku, co wizualnie powiększa wnętrza.

Nowoczesna stodoła to idealne połączenie tradycyjnego budownictwa i nowatorskich trendów. Prosta bryła i nieskomplikowany dach pozytywnie wpływają na koszty budowy, a energooszczędne rozwiązania – na codzienne koszty eksploatacji.Jeśli więc dążymy do tych założeń, zdecydowanie warto rozpatrzeć budowę takiego domu. Preferując jasne pomieszczenia i otwartą strefę dzienną – dom w stylu nowoczesnej stodoły będzie strzałem w dziesiątkę. Co prawda, koszty stolarki otworowej będą zdecydowanie droższe niż tradycyjnych okien, ale chyba jednak warto pokusić się o taką inwestycję. Jeśli za oknem jawi nam się piękny widok lub zadbany ogród, duże połacie szyb zapewnią nam stały, wizualny kontakt z naturą.

Dom w stylu nowoczesnej stodoły, a dom pasywny

Nie każdy dom w stylu nowoczesnej stodoły jest zaprojektowany jako dom pasywny. Nawet, jeśli w projekcie przewidziano energooszczędne rozwiązania, mogą one nie spełniać kryteriów przewidzianych dla domu pasywnego. Zważywszy jednak na nowoczesność architektury i aktualne trendy energo i eko – bardzo wiele domów wpisuje się już w parametry określone dla pasywności budynku. Różnice między pasywnością, a energooszczędnością budynków spowodowane są wymogami dotyczącymi termoizolacyjnością przegród, sposobem ogrzewania i rodzajem wentylacji. W jednych i drugich nastawienie na odzysk ciepła jest bardzo duży, dlatego w projektach stosuje się maksymalne wykorzystanie energii słonecznej, kierując największe przeszklenia od strony południowej. Kolejną ważną cechą wpływającą na parametry cieplne budynku jest zwarta, prosta bryła pozbawiona mostków termicznych oraz materiały o określonych współczynnikach przenikania ciepła. Kształt budynku pozwala na efektywne zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a prosta konstrukcja dachu umożliwia montaż paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych.

Domy w stylu nowoczesnej stodoły w Kolekcji Muratora

Oferta domów w stylu nowoczesnej stodoły w Kolekcji projektów domów Muratora zawiera już ponad 200 projektów i cały czas wzbogacana jest o nowe. Przykładów więc można mnożyć, ale w niniejszym artykule skupimy się na dwóch domach, które cieszą się nieustającą popularnością. Pierwszy jest w opcji energooszczędnej, drugi zaś zakłada tradycyjne rozwiązania.

Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – EC383

Projekt domu Nowatorski, to nie tylko nazwa, ale także styl. Patrząc na elewację wejściową, budynek prezentuje się wręcz ascetycznie, nie zdradzając co kryje część boczna. Gdy jednak przeniesiemy się do ogrodu, zobaczymy przeszkloną elewację, a wzdłuż niej – wygodny komfortowy taras. Od strony salonu i kuchni taras został poszerzony, aby swobodnie ulokować duży, jadalniany stół. Wiodącym elementem wykończenia ścian jest jasne drewno, które idealnie komponuje się z białą obudową. Jasnoszara stolarka świetnie współgra z szarością dachu. Taras oraz wnętrze wydają się tworzyć integralną całość. W strefie wypoczynku przewidziano kominek, usytuowany w centralnej części domu. Dzięki takiej lokalizacji, ciepło kominka rozprzestrzeni się na cały parter. Trzon komunikacyjny stanowi długi korytarz, z którego zaplanowano wejścia do pozostałych pomieszczeń. W projekcie przewidziano miejsce na cztery sypialnie, w tym jedną – z indywidualną łazienką i garderobą. Trzy sypialnie mają dostęp do tarasu, co jest niewątpliwie ich dużym atutem. Zaprojektowano również dodatkową łazienkę i wc, a także kotłownię, która jednocześnie pełni funkcję pralni. Nowatorski to nowoczesna bryła, świetnie doświetlone wnętrza oraz idealnie zaaranżowana przestrzeń. Rozwiązania projektowe zostały oparte o energooszczędne technologie, z zastosowaniem wentylacji mechanicznej i rekuperacji.

Przejrzysty — wariant V – C365e

Kolejnym ciekawym projektem oferowanym przez MURATORA jest Przejrzysty – wariant V. Został on zaprojektowany z myślą o zwolennikach prostych i jasnych wnętrz. Charakteryzuje go minimalistyczna forma i nowoczesny designe. Elewacja frontowa jest połączeniem drewna oraz bieli w ciepłym odcieniu. Całość dopełnia grafitowa dachówka, która ożywia spokojną tonację ścian. Na szczególną uwagę zasługuje elewacja ogrodowa, która przedstawia się jako szklana fasada. Wzdłuż niej przewidziano częściowo zadaszony i osłonięty taras. Jest to miejsce zachęcające do relaksu i delektowania się urokami ogrodu. Strefę dzienną w projekcie przewidziano na wprost wejścia. Kuchnia jest otwarta na salon, ale dzięki odpowiedniemu usytuowaniu nie zakłóca strefy wypoczynku. Z lewej strony salonu przewidziano dwie sypialnie, rozmieszczone symetrycznie względem frontowej i tylnej ściany budynku. Między nimi zlokalizowano łazienkę dostępną z korytarza. Z prawej strony przewidziano trzecią sypialnię oraz kotłownię i wc. Pomieszczenia te sąsiadują z jednostanowiskowym garażem, który połączono drzwiami z przedsionkiem. Przejrzysty – wariant V ma też dodatkowy atut – możliwość adaptacji poddasza. Dzięki ponad 80-cio metrowej, dodatkowej powierzchni, budynek powinien zainteresować także liczniejsze rodziny.

Justyna Torzewska