Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 2 • L 1
9C
Pon
9C
Wt
10C
Sr
7C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaNA SYGNALEDopalacze na celowniku sanepidu i policji
05.07.2016 | 14:28

Dopalacze na celowniku sanepidu i policji

W naszym regionie było "czysto"?

Na zdjęciu: Efekt działań wcześniejszych akcji.

Fot. archiwum

W trakcie weekendowej ogólnopolskiej akcji skontrolowano ponad 100 wcześniej wytypowanych punktów handlowych, a także inne pomieszczenia i samochody. Brało w niej udział ponad 800 funkcjonariuszy policji oraz kilkuset celników i pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w tym pracownicy Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych z województwa kujawsko-pomorskiego.

W naszym regionie – jak udało nam się ustalić w rozmowie z Klaudią Nawrą z WSSE w Bydgoszczy – podjęto próby dotarcia do 111 punktów, które teoretycznie mogłyby zajmować się rozprowadzaniem dopalaczy i innych środków psychotropowych. 57 spośród wytypowanych punktów w dniu akcji było zamkniętych. W 54 które zostały skontrolowane, nie stwierdzono obecności w handlu zastępczych środków zakazanych, objętych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.

Podinspektor Monika Chlebicz, rzeczniczka KW Policji potwierdza, iż policjanci, wspólnie z przedstawicielami Inspekcji Handlowej oraz Sanitarnej  przeprowadzili 54 kontrole wytypowanych placówek. Nie ujawniono w nich obecności środków zastępczych. Jednak podczas weekendowych działań, na terenie trzech jednostek: we Włocławku, Solcu Kujawskim i Bydgoszczy (Szwederowo) zabezpieczono narkotyki, a ich posiadaczom postawione zostaną zarzuty o naruszenie ustawy o  przeciwdziałaniu narkomanii. Z kolei w Żninie ujawniono substancję, która jest dopalaczem, za co jej posiadaczowi postawiony zostanie zarzut narażenia osób trzecich na utratę życia lub zdrowia.

W całym kraju udało się zabezpieczyć 5 tysięcy opakowań „środków zastępczych”, tabletki i ponad 4 kg nieznanych substancji, które w ogólnym obrocie określane są jako „dopalacze”. Ujawniono też marihuanę, amfetaminę, mefedron, kilkaset opakowań sterydów oraz duże ilości różnych substancji chemicznych. Zatrzymano łącznie 33 osoby.

 


Powiązane treści