Doświetlenie bydgoskich przejść dla pieszych będzie kontynuowane. Znamy plan na 2022 rok
Dodano: 20.10.2021 | 10:18Na zdjęciu: Do tej pory na zlecenie bydgoskich drogowców udało się doświetlić ponad 50 przejść dla pieszych.
Fot. BB
Trwa realizacja kolejnej edycji programu doświetlenia przejść dla pieszych. W tym roku obejmuje ona jedynie 11 lokalizacji, ale plany drogowców na 2022 rok są znacznie bardziej ambitne. Znamy już listę planowanych miejsc, gdzie mają pojawić się dodatkowe latarnie.
Drogowcy kontynuują realizacje świetnie przyjętego przez bydgoszczan – a wprowadzonego po naciskach mieszkańców i lokalnych stowarzyszeń – programu doświetlenia przejść dla pieszych. Tegoroczne plany miały być jednak skromniejsze niż w ostatnich latach: dodatkowe latarnie zaplanowano przy 11 przejściach (ich listę znajdziecie TUTAJ). Wcześniej na zlecenie ZDMiKP doświetlono przejście dla pieszych przez ulicę Powstańców Wielkopolskich przy budynku Komendy Wojewódzkiej Policji, a wcześniej także „zebry” na Żeglarskiej przy skrzyżowaniu z Ludwikowo. Ostatecznie lista doświetlonych „zebr” wzrosła; dodatkowo znalazły się na niej takie lokalizację jak Fordońska/Traktorzystów, Fordońska/Transportowa, Żeglarska/Szyperska i Żwirki-Wigury/Potockiego.
W 2022 roku doświetlenie przejść dla pieszych ma objąć więcej lokalizacji. Na październikowym posiedzeniu zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego Katarzyna Bałażyk z ZDMiKP przedstawiła uczestnikom plany kolejnych inwestycji. Na liście znalazły się 22 miejsca – sporo z nich obejmuje przejścia położone na terenie Fordonu. Kolejne latarnie mają stanąć na przejściach przez ulicę Twardzickiego: przy ulicy Witosa, Bołtucia (dwa przejścia), Kleina, między Kleina a Łochowskiego (przy górce saneczkowej) oraz przy przystanku Twardzickiego/Przybory. Drogowcy chcą też doświetlić przejścia przez ulicę Wyzwolenia przy Derdowskiego, Tuchołkowej oraz Podgórze. Nowe latarnie mają też pojawić się na Pelplińskiej na przejściu przy pętli Tatrzańskie oraz przy przystanku Jarużyńska w kierunku centrum.
Pozostałe lokalizacje planowane przez ZDMiKP to przejścia: Nakielska/Chłodna, Skłodowskiej-Curie/Sportowa, Magnuszewska (przy Bohaterów Kragujewca), Bronikowskiego (przy moście nad Kanałem Bydgoskim), Saperów/Czołgistów/Poprzeczna, Kujawska (przy Konopnickiej), Łęczycka/Boczna, Skłodowskiej-Curie/Kijowska, Powstańców Warszawy/Szpital Wojskowy (wjazd wschodni), Hetmańska/Sowińskiego i Nowotoruńska/Objazdowa.
Ostateczna liczba przejść przeznaczonych do doświetlenia będzie znana po ogłoszeniu projektu budżetu miasta na przyszły rok. Mimo zapowiedzi podwyżek i przekonywania, że dochody Bydgoszczy będą niższe przez reformy podatkowe w ramach Polskiego Ładu, mieszkańcy liczą, że ratusz nie będzie oszczędzał na programie poprawy bezpieczeństwa pieszych i w 2022 roku obejmie on wspominane 22 lokalizacje. ZDMiKP zapowiada, że doświetlenie ma być kontynuowane w kolejnych latach; członkowie zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego zostali poproszeni o rekomendacje dotyczące miejsc, gdzie należałoby postawić nowe latarnie.
- Nowa restauracja w Bydgoszczy. Będzie największa w mieście - 11 października 2024
- Festiwal Książki w Bydgoszczy w ten weekend. Wśród gości Katarzyna Bonda - 11 października 2024
- Skarb Bydgoski jest bydgoski. Muzeum Okręgowe stało się jego właścicielem [ZDJĘCIA] - 10 października 2024