Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dotacja dla UKW symbolicznie przekazana. Na konferencji było też o Collegium Medicum

Dodano: 28.02.2018 | 13:24

Uczelnia podpisała już umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Na zdjęciu: Przekazanie symbolicznego czeku rektorowi UKW prof. Jackowi Woźnemu (z prawej).

Fot. BB

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego pozyskał kolejny grant na poprawę jakości kształcenia. Na dzisiejszej konferencji prasowej, poza omówieniem szczegółów grantu, nie zabrakło również tematu integracji UKW, UTP i Collegium Medicum.

Bydgoska uczelnia uzyskała dofinansowanie na realizację programu „Nowoczesny Uniwersytet”, którego celem jest restrukturyzacja w obszarze zarządzania uczelnią i dostosowanie umiejętności studentów do potrzeb rynku pracy. Inicjatywa UKW jest elementem Zintegrowanych Programów Uczelni, który ma wspierać rozwój małych i średnich jednostek naukowych.


CZYTAJ WIĘCEJ: 5 milionów dla UKW. By studenci mogli łatwiej wejść na rynek pracy


Dziś w siedzibie uniwersytetu odbyła się konferencja na temat otrzymanej dotacji. Szef gabinetu politycznego wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina Piotr Ziółkowski wręczył rektorowi UKW prof. Jackowi Woźnemu symboliczny czek. Ziółkowski pogratulował uczelni zwycięstwa w konkursie na Zintegrowane Programy Uczelni.

– Program ten został uruchomiony przez ministerstwo ze względu na planowaną reformę szkolnictwa wyższego. Jest to jeden z elementów wsparcia dla uczelni regionalnych, aby jeszcze lepiej mogły przystosować się do nowych okoliczności – powiedział przedstawiciel ministerstwa.

W swoim wystąpieniu Ziółkowski przekazał też informacje na temat dalszych losów nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. 8 marca zajmie się nią komitet stały Rady Ministrów, a 13 marca – sama Rada Ministrów.

Na co UKW przeznaczy dotacje? Jednym z elementów projektu będą działania wizerunkowe, m. in. modyfikacja strony internetowej uniwersytetu. Kierownik biura funduszy europejskich Małgorzata Banaszak powiedziała, że strona zyska poszerzoną funkcjonalność, a pozostałe środki trafią przede wszystkim na rozwój kształcenia zdalnego.

– Zakupimy macierz dyskową do obsługi aplikacji kształcenia na odległość, które obejmie aż 38 kierunków. Co najmniej jeden przedmiot będzie odbywał się w formie e-learningowej. W projekcie zagwarantowano również środki na przygotowanie techniczne wybranych przedmiotów do kształcenia zdalnego, na przykład szkolenie z obsługi platformy e-learningowej dla kadry naukowej – uzupełniła Banaszak.

Rektor uniwersytetu prof. Jacek Woźny przekazał, że uczelnia stara się o kolejne dofinansowania. Profesor twierdzi, że program „Nowoczesny Uniwersytet” jest bardzo kompleksowy, ale nie zaspokoi wszystkich potrzeb jednostki naukowej.

Nie na wszystko ta kwota starczy. Startujemy w kolejnych konkursach, tak by zabezpieczyć inne pola działalności – powiedział rektor.

Na spotkaniu z mediami nawiązano też do niedawnej wizyty wicepremiera Gowina, a przede wszystkim jego wypowiedzi na temat powstania Uniwersytetu Medycznego. Według ministra, w Bydgoszczy nie ma potrzeby tworzenia osobnej uczelni medycznej. Wiceprzewodniczący sejmiku województwa Adam Banaszak stwierdził, że zarówno ministerstwo jak i urząd marszałkowski liczą na jak najwięcej projektów międzyuczelnianych, nie tylko ze strony UKW i UTP, ale także Collegium Medicum. Ewentualne połączenie uniwersytetów – a w konsekwencji włączenie w ich strukturę CM – może nastąpić jednak w bardzo odległej perspektywie.

– To nie jest tak, że kwestia przynależności Collegium Medicum określona jest na wiek i jeszcze dłużej. Wszystko zależy od tego, czy uda się nawiązać ścisłą współpracę, czy uda się maksymalnie zintegrować obie uczelnie. Jeżeli uniwersytety bydgoskie będą potrafiły współpracować, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze je dodatkowo wzmocnić innymi oddziałami. Samodzielny byt Collegium Medicum jest oczywiście niemożliwy – komentuje Banaszak.

Błażej Bembnista