Bydgoszcz
26C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 27 • L 23
28C
Sob
29C
Nd
26C
Pon
26C
Wt
23C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiDotacje dla rolnictwa ekologicznego
zdjecieglowne-metropolia
29.01.2019 | 11:32

Dotacje dla rolnictwa ekologicznego

Na zdjęciu:

Fot.

1,5 mld złotych – o taką kwotę zmniejszono budżet na dotacje dla rolników w stosunku do roku 2018. Ubiegły rok (a także poprzedni) pokazał bowiem, że produkcja rolnicza w Polsce obarczona jest coraz większym ryzykiem pogodowym (nawałnice, powodzie, susze). Tym samym rząd modernizuje projekty i wprowadza zmiany – mające także na celu lepszą weryfikację i kontrolę wypłacanych rolnikom środków.

Projekt zmiany warunków dotacji dla rolników
Do konsultacji społecznej skierowano m.in. projekt, który ma zmieniać warunki przyznawania dotacji w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” – które obejmuje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (2014-2020).

Zmiany dotyczą przede wszystkim doprecyzowania warunków występujących między produkcją a płatnościami. Zmiany mają na celu uproszczenie realizacji działania o nazwie „Rolnictwo ekologiczne”. Obecnie warunkiem przyznania płatności w ramach dostępnych pakietów pomocowych (Pakiet 1-3 i 7-9 oraz Pakiet 4 i Pakiet 10), jest wytworzenie w ramach każdego z wymienionych pakietów produktu, który znajduje się na liście w art. 2 pkt 6 Ustawy o rolnictwie ekologicznym z 25 czerwca 2009 roku. Zmiana ma dotyczyć doprecyzowania zasad weryfikacji powiązania płatności ekologicznych z produkcją. Proponuje się, aby rolnik był zobligowany do określenia w składanym wniosku o dotację, jaki konkretnie gatunek rośliny uprawia (obecnie wskazuje się jedynie jeden z pakietów/wariantów, bez określania szczegółów).

Poza deklaracją o przyznanie finansowania na uprawę pojedynczej rośliny, rolnik będzie mógł również zadeklarować prowadzenie uprawy wielogatunkowej, z wyszczególnieniem gatunków roślin w ramach danego pakietu. Jednak w uprawach wielogatunkowych nie będzie możliwości wpisania upraw, które już obecnie muszą być wykazywane osobno we wniosku o finansowanie, tj. roślin na zielony nawóz, mieszanek traw wieloletnich czy roślin dwuletnich. Do tej grupy ma również trafić ostropest plamisty – ponieważ jego uprawa wymaga szczegółowego monitorowania.

Sprawdź, jak uprawiać ostropest plamisty i jakie ma właściwości

Pozostałe dofinansowania dla rolników – aktualności 2019

  • Do 1 marca 2019 roku możemy składać w regionalnych oddziałach ARiMR wnioski o „wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Wsparcie przyznawane jest jako finansowanie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych na inwestycję. Wysokość wsparcia jest uzależniona od inwestycji. 500 tys. zł zostanie przyznane dla rolników (oraz małżonków i domowników) prowadzących działalność gospodarczą oraz 100 tys. zł na inwestycje prowadzone w ramach RHD (rolniczego handlu detalicznego, który nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej).
  • Kolejny program, z którego możemy otrzymać środki, to wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych. Tutaj w planach jest wprowadzenie inwestycji związanych z nawodnieniami – dla rolników, których gospodarstwa znajdują się na terenach narażonych na suszę. Dopłata ma wynosić 100 tys. zł na gospodarstwo.
  • Zmiana ma wystąpić także w programie „Premie dla młodych rolników”. Dotacje mają wzrosnąć ze 100 do 150 tys. zł.

Rolnictwo ekologiczne – jakie rośliny warto uprawiać?
Podejmując się ekologicznej hodowli roślin możemy liczyć na wiele korzyści finansowych, ale niestety czeka nas o wiele cięższa praca w utrzymaniu produkcji bez wsparcia sztucznych nawozów. Dlatego rozpoczynając działalność, warto wybrać do uprawy tylko takie gatunki roślin, które poradzą sobie z trudnymi warunkami. Do takich roślin należą: bez czarny, jagoda kamczacka, aronia, róża owocowa, rokitnik zwyczajny, pigwowiec japoński, pigwa pospolita, dereń jadalny, malina, jeżyna bezkolcowa, kalina koralowa oraz śliwa japońska. Do listy można dodać również liczne zioła.


Podobne wpisy

Powiązane treści