Bydgoszcz
7C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 6
21C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
15C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDowódca JFTC: To był wyjątkowy rok
14.01.2016 | 15:33

Dowódca JFTC: To był wyjątkowy rok

W murach JFTC w Bydgoszczy odbywało się będzie w 2016 roku ćwiczenie CWIX - największe ćwiczenie interoperacyjności w NATO, które zgromadzi około tysiąca uczestników.

Na zdjęciu: Noworoczne spotkanie w JFTC oficjalnie rozpoczęło nowy rok w Centrum Szkolenia Sił Połączonych.

Fot. Stanisław Gazda

Spotkanie noworoczne JFTC w jej siedzibie przy ul. Szubińskiej 2 z udziałem m.in. senatora Jana Rulewskiego, wicewojewody kujawsko-pomorskiego Józefa Ramlaua, wiceprezydenta Bydgoszczy Mirosława Kozłowicza, przedstawiciela marszałka województwa, konsulów honorowych, przedstawicieli służb mundurowych oraz przedsiębiorców współpracujących z JFTC oficjalnie rozpoczęło nowy rok w Centrum Szkolenia Sił Połączonych.

Gospodarz spotkania, gen. bryg. Wojciech Grabowski – dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy, pierwszy Polak, który zajmuje to stanowisko, podsumowując w swoim wystąpieniu miniony rok określił go jako wyjątkowy pod wieloma względami, potwierdzający budowaną przez lata reputację i zasłużenie na uznanie nadrzędnego dowództwa oraz instytucji z którymi JFTC współpracuje. Na wyjątkowość minionego roku złożyło się także sześć dużych wydarzeń szkoleniowych, trzydzieści o mniejszej randze (konferencje, kursy, seminaria) i pięćdziesiąt innych, w tym wizyty VIP-ów.

Generał Grabowski przypomniał, że bojowa misja państwa w Afganistanie zakończyła się, ale w ubiegłym roku Centrum Szkolenia Sił Połączonych bardzo aktywnie uczestniczyło w nowej, niebojowej misji o charakterze szkoleniowo-doradczym w środowisku bojowym (Resolute Support).

Szkolenie Resolute Support 16-1, będzie pierwszym w tym roku ćwiczeniem, które będziemy gościć w Bydgoszczy i rozpocznie się ono już w przyszłym tygodniu. Poza tym w bieżącym roku odbędzie się cała seria ćwiczeń dla wyjeżdżających do Afganistanu w ramach Misji Resolute Support. JFTC będzie ponadto zaangażowane w szkolenia na rzecz przyszłych operacji NATO, zapewniając zrównoważone wsparcie szkoleniowe, zarówno dla struktury dowódczej NATO i sił NATO w całym roku 2016. Przygotowywać będziemy się do kontynuacji ćwiczeń Trident Joust oraz do naszej przyszłej roli w ramach testu gotowości połączonych sił zadaniowych o bardzo wysokiej gotowości, wspieranego przez jednostki integracji sił NATO. W murach JFTC odbywało się będzie w 2016 roku największe ćwiczenie interoperacyjności w NATO, ćwiczenie CWIX , które zgromadzi około tysiąca uczestników – zapowiedział w swoim wystąpieniu gen. bryg. Wojciech Grabowski – dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy.

Podczas spotkania noworocznego w siedzibie JFTC zarówno oficjalnie, jak i w kuluarowych rozmowach. niejednokrotnie podkreślano, że nie byłoby sukcesów, bez bardzo dobrze układającej się współpracy JFTC z urzędem wojewódzkim, marszałkowskim, miasta Bydgoszczy, a także z policją, Żandarmerią Wojskową, Urzędem Celnym i innymi instytucjami.