Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 11 • L 10
12C
Nd
15C
Pon
16C
Wt
18C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONRozrywka i kulturaDożynki wojewódzkie 2021. Koncerty, pikniki i mnóstwo atrakcji!
18.08.2021 | 12:21

Dożynki wojewódzkie 2021. Koncerty, pikniki i mnóstwo atrakcji!

Na zdjęciu: Coroczne wydarzenie będzie różnić się od poprzednich edycji nie tylko miejscem.

Fot. Daniel Pach dla UMWKP

W ostatni weekend sierpnia (28-29.08) odbędą się wojewódzkie obchody święta plonów. Miejscem tegorocznych dożynek jest Toruń. Co przygotowali dla nas organizatorzy?

Coroczne wydarzenie będzie różnić się od poprzednich edycji nie tylko miejscem. – Wojewódzkie obchody o święta plonów organizujemy tym razem wspólnie z diecezją toruńską. Chcemy, by miały szczególny charakter, podkreślający więzi miasta z wsią. Jako samorząd województwa, w którym rolnictwo jest jedną z wiodących gałęzi gospodarki, pragniemy, by przekaz o tym, że to wieś nas żywi, zakorzenił się w świadomości społecznej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Obchody dożynek rozpoczną się w sobotę (28 sierpnia) o godz. 10:00. Na placu za Urzędem Marszałkowskim będzie można wziąć udział w pikniku „Historia – Natura – Kultura” lub obejrzeć wystawę maszyn rolniczych – retro i współczesnych. W Muzeum Etnograficznym przyjrzymy się m.in. tradycyjnej sztuce wyrabiania naczyń na kole w warsztacie garncarskim, młóceniu cepem oraz praniu ręcznemu na tarze. Tam też odbędzie się przegląd kapeli ludowych oraz kiermasz rękodzieła.

W sobotnie popołudnie, od godz. 18:00, na toruńskiej starówce raper L.U.C. i grupa muzyczna Rebel Babel koncertować będą w towarzystwie kilkunastu orkiestr dętych z naszego regionu. Defiladę zakończą na plenerowej scenie na placu za Urzędem Marszałkowskim (g. 19:00), gdzie dołączą do nich Marcelina i Meek, Oh Why?. Sobotnie świętowanie zakończy wieczorne party pod chmurką, które poprowadzi DJ Martinez.

Muzycznych akcentów nie zabraknie również w niedzielę. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Golec uOrkiestra. Koncert na placu za Urzędem Marszałkowskim poprzedzi część oficjalna obchodów dożynkowych. – O poranku w toruńskim Parku Pamięci zostanie odsłonięta instalacja poświęcona mieszkańcom wsi – chłopom i ziemianom – zamordowanym podczas zbrodni pomorskiej – ludobójczej akcji „odpolszczania” północno-zachodniej części polskich ziem, przyłączonych wkrótce po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku do III Rzeszy. Uroczysta msza dożynkowa odbędzie się w katedrze śś. Janów, a po niej wielki korowód dożynkowy przejdzie ulicami starego miasta na Jordanki, gdzie przewidziane jest ogłoszenie wyników konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najciekawsze stoisko promocyjne, wystawione przez wspólnoty powiatowe lub lokalne grupy działania – informują organizatorzy.

W sobotę i niedzielę na terenie Muzeum Etnograficznego odbędzie się kiermasz „Wieś żywi miasto”, gdzie będzie można spróbować specjałów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, a na skwerze przy instytucji stanie miasteczko husarskie.

Dożynki wojewódzkie 2021. Koncerty, pikniki i mnóstwo atrakcji!