Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H -0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeDroga S5 w budowie. Coraz bardziej widoczna [ZDJĘCIA]
22.11.2017 | 07:48

Droga S5 w budowie. Coraz bardziej widoczna [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Trwają prace na budowie drogi S5.

Fot. GDDKiA

Droga S5 przeniesie podróż samochodem po województwie kujawsko-pomorskim na nowy poziom. Na razie kierowcy mogą jednak tylko przyglądać się przebiegowi prac.

Przez ponad pół roku wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydawał ZRID-y, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej dla trasy S5. Ostatni dokument, dotyczący odcinka Tryszczyn – Białe Błota, opublikował na początku listopada. – Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem. Zakończenie inwestycji jest planowane na czwarty kwartał 2019 roku – informował wówczas jego doradca Jarosław Jakubowski.

Długi czas oczekiwania na decyzje ZRID urząd wojewódzki i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczyły wnioskami społecznymi. W przypadku białobłockich odcinków napłynęło tyle głosów od mieszkańców, że na zezwolenia trzeba było zaczekać dłużej. Po ich wydaniu teren budowy został szybko przekazany wykonawcy i jeszcze w listopadzie koparki powinny wyjechać do pracy.

Gdy wojewoda podpisywał decyzję dla odcinka Tryszczyn – Białe Błota, na innych fragmentach trasy już toczyły się prace. Właśnie na początku listopada ułożono pierwszą masę bitumiczną między Aleksandrowem a Tryszczynem. Najbardziej zaawansowane roboty prowadzone są obecnie na odcinku między Szubinem a Żninem, gdzie trzeba było chociażby przesunąć betonowy bunkier z czasów II wojny światowej. W Żołędowie z kolei archeolodzy odkryli nieudokumentowane wcześniej szczątki niemieckich żołnierzy. Jedno z ciał spoczywało na drewnianych drzwiach, do których było przytwierdzone drutem kolczastym.

W najbliższym czasie kierowcy powinni coraz częściej napotykać efekty robót. Na razie muszą jednak przystosować się do zmian w organizacji ruchu. Jedną z największych jest kilkumiesięczne ograniczenie obwodnicy Świecia do drogi jednojezdniowej z ruchem dwukierunkowym. Zamknięta została wschodnia jezdnia położona po stronie Świecia.

Nadal prowadzone są także wycinki drzew. Kolejna rozpoczęła się w poniedziałek, 13 listopada w pobliżu dróg krajowych nr 10 i 80 między Pawłówkiem a węzłem Białe Błota i spowodowała zmiany w organizacji ruchu. Zasady przejazdu zmieniono również w pobliżu Wojnowa, Sicienka i Osówca.

Kujawsko-pomorski odcinek drogi S5 o długości 128 km połączy autostradę w Nowych Marzach z węzłem Mieleszyn w województwie wielkopolskim. Następnie kierowcy będą mogli jechać oddaną do użytku w maju drogą ekspresową aż do autostrady A2 w okolicach Poznania.

Stan prac  na poszczególnych odcinkach (fot. GDDKiA):

odcinek 1, Nowe Marzy-Dworzysko_ GDDKiA
Odcinek 1: Nowe Marzy – Dworzysko

odcinek 2, dworzysko - aleksandrowo_GDDKiA
Odcinek 2: Dworzysko – Aleksandrowo

DCIM100MEDIADJI_0060.JPG
Odcinek 3: Aleksandrowo – Tryszczyn

odcinek 4, tryszczyn - białe błota_GDDKiA
Odcinek 4: Tryszczyn – Białe Błota

odcinek 5, białe błota - szubin_GDDKiA
Odcinek 5: Białe Błota – Szubin

odcinek 6, szubin - jaroszewo_GDDKiA
Odcinek 6:  Szubin – Jaroszewo

odcinek 7, jaroszewo - granica_GDDKiA
Odcinek 7: Jaroszewo –  granica województwa


Powiązane treści