Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
29% wilgotność
Wiatr: 10km/h WNW
H 11 • L 9
10C
Pt
9C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeDrogi gruntowe pójdą do remontu. Kwota bez zmian
Bogdan Dzakanowski
30.12.2015 | 17:40

Drogi gruntowe pójdą do remontu. Kwota bez zmian

O zwiększenie środków przeznaczonych na utwardzenie "gruntówek" apelował ponownie radny Bogdan Dzakanowski (na zdjęciu).

Na zdjęciu: Bogdan Dzakanowski został wybrany do rady miasta z list Porozumienia Dombrowicza.

Fot. Eryk Dominiczak

Radni zaakceptowali wieloletni plan utwardzania dróg gruntowych przygotowany przez prezydenta Rafała Bruskiego wespół z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. W 2016 roku na modernizację ulic osiedlowych zostanie przekazana kwota 17 milionów złotych.

Jak już informowaliśmy we wtorek, drogowcy zbadali blisko 600 ulic na terenie całego miasta o nawierzchni nieutwardzonej. I na podstawie sześciu kryteriów (rok nadania nazwy ulicy, istotność dla układu komunikacyjnego, zagrożenia powodziowego, liczby mieszkańców, lokalizacji obiektów użyteczności publicznej – szkół i przychodni, a także długości dróg gruntowych do ogółu dróg na osiedlu) wskazali szesnaście, których remont powinien być wykonany w pierwszej kolejności [WIĘCEJ NA TEN TEMAT]. I ten ramowy plan, obliczony na lata 2016-2018, przegłosowali w środę radni.

Nie obyło się jednak od wątpliwości. Miał je przede wszystkim radny Bogdan Dzakanowski, który po raz kolejny podnosił, że rada nie uwzględnia przy swoich decyzjach uchwały z września. Przypomnijmy, że wówczas – przy bojkocie koalicyjnych rajców – opozycja przegłosowała projekt, aby rokrocznie do budżetu wpisywać kwotę 35 mln zł z przeznaczeniem na „gruntówki”. Zdaniem prezydenta Bruskiego, jak i Regionalnej Izby Obrachunkowej uchwała miała charakter intencyjny, a przez to – niewiążący. Dzakanowski jest przeciwnego zdania. Już wcześniej na naszych łamach deklarował, że skieruję sprawę do organów kontrolnych. Na ostatniej tegorocznej sesji to stanowisko podtrzymał. Jego wniosek o przywrócenie wyższej kwoty przepadł jednak w głosowaniu.

Znaków zapytania było więcej – radni Prawa i Sprawiedliwości chcieli, aby wyłączyć z budżetu na drogi gruntowe środki z programu 25/75 – 5 mln zł. – Co w przypadku, gdy mieszkańcy zabezpieczą wkład własny do inwestycji, która nie będzie drogą gruntową? – pytała radna Grażyna Szabelska. Jej wniosek także nie zdobył jednak poparcia większości – „za” głosowało jedynie dziewięcioro radnych, podczas gdy 16 radnych było „przeciw”. Podobny los spotkał inne poprawki do uchwały – zakładające zmianę punktacji ustalonej wcześniej przez prezydenta i drogowców czy też wprowadzenie na listę priorytetów najpierw tych ulic, dla których powstały już projekty budowlane.

Cała uchwała w sprawie wprowadzenia planu budowy dróg osiedlowych została przegłosowana niemal jednomyślnie – 26 radnych było za jej przyjęciem, przy jednym głosie przeciwnym oraz wstrzymującym się. Wszystkie realizacje związane z programem wdrażane będą w systemie „Zaprojektuj i buduj”.


Powiązane treści