Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
69% wilgotność
Wiatr: 8km/h SW
H 17 • L 15
8C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDrogowa inwestycja w regionie. Prace potrwają do września
20.02.2018 | 19:35

Drogowa inwestycja w regionie. Prace potrwają do września

Drogowcy prowadzą ważną inwestycję w regionie.

Na zdjęciu: Inwestycja w Żninie trwa w najlepsze.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Prace drogowe w regionie postępują. Tym razem toczą się one w Żninie, gdzie w ciągu ul. Dworcowej trwa rozbiórka starego mostu.

Inwestycja na dobre rozwinęła się w tym roku. W pierwszej kolejności robotnicy musieli w inne miejsce przesunąć kable teletechniczne, a równolegle prowadzili roboty przy przebudowie kanalizacji, która będzie dostosowana do nowego przekroju drogi i mostu. Budowa nowej, szerszej i bezpieczniejszej przeprawy jest jednym z najważniejszych elementów modernizacji 15-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 251 Żnin-Damasławek.

Drogowcy do końca miesiące rozbiorą całkowicie przyczółki, kapy chodnikowe, płyty i nawierzchnię drogową, która była tam do tej pory. Na początku przyszłego miesiąca wystartują prace przy budowie nowej konstrukcji żelbetowej.  W pierwszej kolejności drogowcy wbiją w grunt pale, na których posadowione zostaną przyczółki. Na nich oprze się jednoprzęsłowa płyta mostu z dwoma pasami ruchu. Będzie ona szersza i bezpieczniejsza od dotychczasowej – wyposażona zostanie w obustronny chodnik oraz ścieżkę rowerowa po południowej stronie. Jezdnie i ciągi pieszo-rowerowe rozdzielą bariery energochłonne. Most zostanie oświetlony i wyposażony w kanalizację, pojawią się też trwałe kamienne krawężniki. Zaplanowano również umocnienie brzegów Gąsawki.

Wykonawca inwestycji – firma Eurovia jest także na etapie przygotowań do wznowienia prac przy przebudowie odcinka drogi Żnin-Damasławek, gdzie w okresie zimowym wykonywano jedynie prace przy przepustach. Wraz ze wzrostem temperatury kontynuowane będą roboty przy układaniu warstw bitumicznych, a następnie odbędzie się przebudowa kolejnych odcinków ważnej drogi. Zakończenie głównych robót budowlanych planowane jest na wrzesień. Nowy most w Żninie ma mieć 12 m długości i 16 m szerokości. Jego całkowita powierzchnia wyniesie 196 m2, a grubość płyty pomostu wyniesie do 54 cm.

Do czasu zakończenia budowy mostu w Żninie funkcjonują objazdy. Ruch lokalny prowadzony jest przez centrum Żnina. Natomiast ciężarówki kierowane są na inne drogi wojewódzkie i krajowe (przez Łabiszyn i Szubin). Organizacja ruchu została uzgodniona m.in. z policją i Urzędem Miejskim w Żninie. Na wniosek mieszkańców dopuszczono też tymczasową możliwość korzystania przez ruch lokalny z odcinka ul. Dworcowej od Mickiewicza do ul. Spokojnej. Inwestycja warta 47 mln zł jest finansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.


Podobne wpisy

Powiązane treści