Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Drogowcy będą analizować, jak rozwijać transport publiczny w Bydgoszczy. Szczegóły jeszcze w tym roku

Dodano: 06.03.2023 | 10:37

Na zdjęciu: Drogowcy będą analizować funkcjonowanie komunikacji autobusowej w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy przygotuje aktualizację Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu drogowego. Dokument ma wyznaczyć cele na 10 lat.

Prace nad Planem zrównoważonego rozwoju publicznego transportu drogowego zlecił drogowcom w stosownym zarządzeniu prezydent Rafał Bruski, wyjaśniając to koniecznością wykonania aktualizacji i objęcia planem lat 2025-2034.

Czym jest Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu drogowego? To dokument zawierający ogólną charakterystykę miasta, dane statystyczne, silne i słabe strony oraz analizy istniejących połączeń, węzłów przesiadkowych czy infrastruktury.  Jest to też kopalnia wiedzy na temat transportu (nie tylko publicznego) w mieście. Przedstawia między innymi zainteresowanie podróżami między konkretnymi osiedlami czy atrakcyjność określonych części miasta.

Obecny plan został opublikowany w 2013 roku. Dowiadujemy się z niego między innymi, że „Zrównoważony rozwój miasta jest niemożliwy bez rozwoju nowoczesnego systemu transportowego, zaś zrównoważony rozwój transportowy miasta nie jest możliwy bez zmniejszenia liczby podróży mieszkańców miasta transportem samochodowym indywidualnym.”

Podczas przeprowadzania ówczesnych analiz transport publicznych realizował 28,9% wszystkich podróży w mieście, zaś jako wady diagnozowano niewiele zintegrowanych węzłów przesiadkowych, niedostosowanie układu drogowego do dominującej roli komunikacji autobusowej w mieście czy brak dróg stanowiących system wewnętrznych obwodnic miejskich.

– Konieczna jest rozbudowa transportu szynowego i zwiększenie jego udziału w przewozach pasażerskich. […] Należy rozważyć wprowadzenie integracji różnych środków transportu w systemie parkuj i jedź – czytamy w dokumencie. Postulowano również budowę parkingów wielopoziomowych na obrzeżach na obrzeżach stref centralnej i śródmiejskiej.

Od publikacji dokumentu minęło dziesięć lat. Od tego czasu otwarto linie tramwajowe do Fordonu oraz na ul. Kujawskiej. Powstał też postulowany system Park & Ride. Stopień realizacji pozostałych założeń planu będzie można ocenić, gdy drogowcy przygotują aktualizację. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta mają czas do 31 października 2023 roku.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Juras
Juras
1 rok temu

Bruski daj sobie już spokój z tymi beznadziejnymi pomysłami…

JeszczeBydgoszczanin
JeszczeBydgoszczanin
1 rok temu

rozwój ? czy uwstecznianie ? Należałoby by podać na przestrzeni lat jak zwijana jest komunikacja autobusowa w mieście. Jedyny plus jaki widać to że gminy inwestują w komunikację i mają już lepszy tramsport niż ludzie z miasta. W gminach słucha się ludzi i oni na zebraniach informują włodarzy o potrzebach i trasach a w Bydzi ZDMiKP po swojemu bez wyciągania wniosków.

ostatni zgasi światło
ostatni zgasi światło
1 rok temu

Bruski przed końcem swojej kadencji niech już lepiej nic nie robi.
Przyjdzie następny i będzie wiedział jak to zrobić dobrze, a zwłaszcza gdzie pognać tych wszystkich cwaniaczków z ZDMiKP.

Robert
Robert
1 rok temu

Do pawłówka powinien jechać jakiś autobus miejski

kaz
kaz
1 rok temu

czytam raz dwa i nie widzę żadnego pomysłu Bruskiego- buras gdzie ty to widzisz ? Jeszcze z gminy- naprawdę sądzisz że u was jest lepszy transport naprawdę ? Ostatni – zgaś światło i połóż się spać , może ci się przyśni coś lepszego dobranoc .