Bydgoszcz
-9C
Lekkie opady śniegu
79% wilgotność
Wiatr: 3km/h SE
H -9 • L -9
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaDrogowcy przenoszą parkowanie z chodnika na jezdnie. Widać już pierwsze efekty prac
konarskiego bydgoszcz zdmikp
13.05.2020 | 10:28

Drogowcy przenoszą parkowanie z chodnika na jezdnie. Widać już pierwsze efekty prac

Na zdjęciu: Przenoszenie parkowania z chodnika na jezdnie rozpoczęło się na ulicy Konarskiego. Efekty prac po wschodniej stronie ulicy mamy zobaczyć niebawem.

Fot. ZDMiKP Bydgoszcz

ZDMiKP rozpoczął zapowiadane na ten rok „odparkingowienie chodników” na kilku ulicach w Śródmieściu. Na początek zmiany objęły ulicę Konarskiego – tam pasy postojowe na jezdni będą wyznaczone po wschodniej stronie ulicy, natomiast po zachodniej wprowadzono parkowanie skośne.

Pomysł przeniesienia parkowania aut z chodników na jezdnię to inicjatywa stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych. W 2018 roku, podczas spaceru badawczego z nadzorującym prace ZDMiKP zastępcą prezydenta Mirosławem Kozłowiczem, członkowie organizacji pokazali kilka miejsc na terenie Śródmieścia, w których ich zdaniem należałoby przenieść parkowanie na jezdnie. Uzasadniali oni, że postój aut na chodnikach zabiera przestrzeń pieszym i utrudnia im przemieszczanie się, a parkowanie niszczy nawierzchnię ciągów pieszych. Dodawali też, że kierowcy wolą stawać bezpośrednio na jezdni, gdyż wjazd na wysoki krawężnik może spowodować pękniecie felgi bądź opony.

Zobacz również:

Z chodnika na jezdnie. Społeczny Rzecznik Pieszych przekonał ZDMiKP do zmian w parkowaniu

Idea przesunięcia parkowania na jezdnię zyskała aprobatę Kozłowicza. W 2018 roku drogowcy przeprowadzili akcję „odparkingowienia” ulicy Kołłątaja, która spotkała się ze sporą przychylnością mieszkańców. Jednak według zapowiedzi zastępcy prezydenta, tzw. „dekomunizacja chodników” miała objąć większą liczbę ulic w Śródmieściu. Po ponad roku od zmian na Kołłątaja, Społeczny Rzecznik Pieszych zaczął domagać się realizacji prac na kolejnych ulicach. W marcu tego roku drogowcy ogłosili listę ulic, na których parkowanie miało zostać przeniesione na chodniki.

Ulice, na których parkowanie zostanie przeniesione na jezdnię.

1. ul. Reja
2. ul. Konarskiego
3. ul. Mazowiecka (po zakończeniu planowanych przez MWiK prac wodociągowych)
4. ul. Pomorska (od ul. Śniadeckich do ul. Świętojańskiej)
5. ul. Śląska (strona północna na odcinku Jackowskiego/Długosza i Długosza/Siemiradzkiego);
6. ul. Kaszubska (strona wschodnia na odcinku Hetmańska/Bocianowo);
7. ul. Graniczna (strona zachodnia na odcinku Grunwaldzka/Śląska);
8. ul. Kwiatowa (strona południowa na odcinku Sienkiewicza/Pomorska);
9. ul. Bocianowo (strona północna na odcinku Sienkiewicza/Rycerska – wprowadzenie parkowania częściowo na jezdni/częściowo na chodniku);
10. ul. Krasińskiego (strona północna na odcinku Gdańska/Libelta);
11. ul. Plac Piastowski (strona północna – możliwość wprowadzenia parkowania równoległego kosztem zmniejszenia liczby miejsc postojowych)

Pierwszą lokalizacją, na której ZDMiKP miał „uwolnić chodniki”, miały być ulice Reja i Konarskiego. Według informacji, jakiej Kozłowicz udzielił radnemu Szymonowi Rogowi na jego styczniową interpelację, zmiany na Konarskiego zaplanowano na wiosnę. Zgodnie z odpowiedzią, pasy postojowe na jezdni miały zostać wyznaczone po wschodniej stronie ulicy, natomiast po zachodniej „zaprojektowano wprowadzenie parkowania skośnie do krawężnika (na części istniejącego pasa postojowego)”.

Jak informuje rzecznik zarządu dróg Tomasz Okoński, od kilku dni na Konarskiego trwają prace przy zmianie organizacji ruchu. – Na części jezdni wprowadziliśmy parkowanie skośne, co pozwoliło uporządkować ruch na parkingu pod Urzędem Wojewódzkim i zachować pieszym możliwość swobodnego przejścia. Na pozostałej części ulicy, gdzie mamy wydzielony chodnik, parkowanie samochodów będzie możliwe już tylko równolegle do krawężnika. Niebawem nowe standardy parkowania będą wprowadzane również na ul. Reja – zapowiada rzecznik.

ZDMiKP przypomina jednak, że wprowadzenie tego rodzaju zmian wymaga przygotowania organizacji ruchu, przemalowania miejsc postojowych oraz dostawienia nowych znaków. Przenosiny mogą być realizowane tylko w obrębie istniejącego pasa drogowego. – Termin wprowadzania zmian może być jednak uzależniony od pozostałych prac (drogowych, wodociągowych) realizowanych na danym odcinku – podkreśla Okoński. ZDMiKP obiecuje, że docelowo – przy kolejnych remontach ulic – będą przenosić parkowanie z chodnika na jezdnię.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści