Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
64% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 3 • L 2
2C
Pon
1C
Wt
3C
Sr
5C
Czw
6C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaDrożdżówki wrócą do szkół już we wrześniu. Minister zdrowia podpisał nowe rozporządzenie
30.07.2016 | 18:52

Drożdżówki wrócą do szkół już we wrześniu. Minister zdrowia podpisał nowe rozporządzenie

Zobaczcie, co jeszcze będzie można znaleźć w szkolnych sklepikach.

Na zdjęciu: Drożdżówka to przysmak, które dzieci bardzo lubią.

Fot. Klearchos Kapoutsis / wikipedia

Uczniowie, którym brakowało drożdżówek w sklepikach szkolnych już niedługo będą mogli ponownie kupować ten przysmak. Prócz tego w sklepikach pojawi się jeszcze kilka innych rzeczy, które wycofano w ubiegłym roku. 

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podpisał nowe rozporządzenie dotyczące produktów, które mogą być sprzedawane w sklepikach szkolnych. Przepisy obowiązywać mają od września tego roku. Do 31 grudnia 2016 r. szkoły będą jednak mogły stosować poprzednie rozporządzenie – z sierpnia ubiegłego roku, obowiązujące w minionym roku szkolnym 2015/2016.

Na nowej liście produktów dostępnych w sklepikach szkolnych znajdą się przede wszystkim drożdżówki. Jednak muszą być one mniej słodkie i, tak jak inne sprzedawane w szkołach produkty, nie mogą być z ciasta głęboko mrożonego. Bazą do robienia kanapek ma być pieczywo przygotowane z mąk o różnym stopniu oczyszczenia. Będzie można również kupić pieczywo półcukiernicze i cukiernicze.

Prócz tego w ofercie sklepików szkolnych mają znaleźć się m.in. sałatki i surówki, mleko, napoje zastępujące mleko (sojowe, ryżowe, owsiane, kukurydziane, gryczane, orzechowe, jaglane, kokosowe i migdałowe), produkty mleczne – jogurt, kefir, maślanka, mleko zsiadłe, mleko acidofilne, mleko smakowe, serwatka, ser twarogowy, serek homogenizowany lub produkty zastępujące produkty mleczne na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów lub migdałów.

Dzieci będą mogły także kupić w szkole zbożowe produkty śniadaniowe, warzywa, owoce, suszone warzywa i owoce oraz nasiona bez dodatku cukrów lub substancji słodzących, a także soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne, przeciery, musy owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne bez dodatku cukrów i soli.

W ofertach sklepików mają pojawić się też koktajle owocowe, warzywne, oraz owocowo-warzywne na bazie mleka, napojów zastępujących mleko, naturalnej wody mineralnej nisko- lub średniomineralizowanej, wody źródlanej i wody stołowej, a także napoje przygotowane na miejscu (m.in. herbata, napary owocowe, kawa zbożowa, kawa, kakao naturalne, kompot) ale pod warunkiem, że nie zawierają więcej niż 10 g cukrów w 250 ml produktu oraz napoje bez dodatku cukrów i substancji słodzących. Ponadto dostępna będzie również bezcukrowa guma do życia i gorzka czekolada o zawartości minimum 70 proc. kakao.


Powiązane treści