27C
28% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 29 • L 26
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportDrugie zwycięstwo koszykarzy. Enea Astoria blisko półfinału!
I liga koszykarzy - II mecz ćwierćfinałowy Enea Astoria Bydgoszcz - Biofarm Basket Poznań_ Paweł Śpica - Marcin Flieger - SF
07.04.2019 | 19:27

Drugie zwycięstwo koszykarzy. Enea Astoria blisko półfinału!

Na zdjęciu: Paweł Śpica zdobył w niedzielę 8 punktów w kluczowym momencie spotkania.

Enea Astoria Bydgoszcz jest coraz bliżej awansu do półfinału I ligi koszykarzy. W niedzielę ponownie pokonała Biofarm Basket Poznań i potrzebuje już tylko jednej wygranej, aby znaleźć się w kolejnej fazie rozgrywek.

Mecz nie mógł lepiej zacząć się dla Enea Astorii. Po niespełna pięciu minutach podopieczni Grzegorza Skiby prowadzili aż 19:2, a potem jeszcze 23:6. Co z tego jednak, skoro w kolejnych minutach poznanianie ruszyli do odrabiania strat. Na przerwę po I kwarcie goście zeszli z ośmiopunktową stratą, którą w kolejnych minutach regularnie zmniejszali, aż w końcu wyszli na prowadzenie. W połowie III kwarty było już 58:52 dla przyjezdnych. Wówczas jednak sześć punktów z rzędu zdobył Mikołaj Grod (wspierał go Kukiełka, który wtedy zaliczył przechwyt i asystę, a w całym meczu – 18 punktów).

Pod koniec trzeciej odsłony przebudził się Paweł Śpica, który wcześniej nie zdobył żadnego punktu. Dwa razy trafił za trzy oczka (64:60). Trzecia próba okazała się niecelna. W ostatniej akcji tej kwarty Śpica zdołał jeszcze przechwycić piłkę i ruszyć na kosz, ale po starciu z zawodnikiem gości nie trafił. Sędziowie nie zdecydowali się jednak odgwizdać przewinienia. Mimo to Asta zeszła na przerwę z prowadzeniem 64:62. Prowadzeniem nieznacznym, ale – zwłaszcza w obliczu wydarzeń z tej kwarty – bardzo cennym.

Śpica zdobył w tym meczu jeszcze dwa punkty – na początku IV kwarty. Po tym rzucie Astoria prowadziła już sześcioma punktami, bo chwilę wcześniej do kosza trafił też Nowakowski, który w tej części meczu zdecydowanie przebudził się pod kątem zdobyczy punktowej. W kolejnych minutach to właśnie dzięki rzutom rozgrywającego bydgoszczan zespół Grzegorza Skiby pozostawał na prowadzeniu. Aktywny był też Łukasz Frąckiewicz, który w ostatniej kwarcie zebrał piłkę w ataku i pięć razy skutecznie rzucał osobiste. To on też wykazał się sprytem, gdy powalczył o piłkę po niecelnym rzucie Jakuba Dłuskiego i został sfaulowany przez rywala. Goście mieli za to coraz większe problemy z trafieniem do kosza.

Po dwóch celnych wolnych Aleksandrowicza gospodarze prowadzili już 80:67, a gdy sztukę tę powtórzył często faulowany w końcówce Dłuski, było już w zasadzie po meczu (83:69 i dwie minuty do końca). Ostatecznie bydgoszczanie wygrali 87:75 i prowadzą w ćwierćfinałowej rywalizacji już 2:0. W następny weekend rywalizacja przeniesie się do Poznania.

Ćwierćfinał I ligi koszykówki mężczyzn – II mecz
ENEA ASTORIA BYDGOSZCZ – BIOFARM BASKET POZNAŃ 87:75 (25:17, 20:25, 19:20, 23:13)

Enea Astoria: Kukiełka 18, Grod 15, Nowakowski 12, Frąckiewicz 10 (9 zb.), Aleksandrowicz 10 oraz Dłuski 10, Śpica 8, Szyttenholm 2, Fatz 1, Pochocki 1, Kondraciuk 0.

Biofarm Basket: Flieger 14, Jankowski 11, Kurpisz 11, Metelski 8, Bręk 0 oraz Rostalski 12, Samsonowicz, Smorawiński 3, Tomaszewski 2, Czyż 2, Woroniecki 1.