Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 19 • L 17
20C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
13C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiDrukarki 3D – czym się kierować przy ich wyborze?
29.06.2021 | 15:25

Drukarki 3D – czym się kierować przy ich wyborze?

Na zdjęciu: Materiałami, który najczęściej wykorzystuje się do druku 3D są filamenty, czyli termoplastyczne surowce dostępne w różnych wersjach, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami.

Fot. pexels

Jeszcze do niedawna drukarki 3D były uważane za sprzęty luksusowe, do których dostęp mają tylko nieliczni. Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja diametralnie się zmieniła i obecnie każdy może sobie zafundować nowoczesną drukarkę 3D. Ich popularność nieustannie rośnie, co w dużej mierze wiąże się z ich funkcjonalnością i szerokim zastosowaniem. Drukarki 3D są jednak na tyle nowym produktem na rynku, że wiele osób nie do końca wie, na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

Jak działa drukarka 3D?

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, jak wygląda sposób działania drukarek 3D. Tego rodzaju urządzenia zostały zaprojektowane tak, aby umożliwiać wytworzenie trójwymiarowego elementu na podstawie wcześniej przygotowanego pliku cyfrowego. Istotą całego procesu jest nanoszenie kolejnych warstw tworzywa, które stanowią cienki przekrój poziomy drukowanych obiektów. Dlatego też druk 3D często określa się mianem technologii addytywnej, czyli dodawania kolejnych poziomów materiału.

Jakie materiały wykorzystuje się do drukowania 3D?

Materiałami, który najczęściej wykorzystuje się do druku 3D są filamenty, czyli termoplastyczne surowce dostępne w różnych wersjach, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Filamenty sprzedawane są w postaci kolorowych żyłek na szpulkach, które umieszcza się w specjalnym pojemniku wewnątrz urządzenia.

Technologie druku 3D – najpopularniejsze rodzaje

Na rynku można znaleźć kilka podstawowych rodzajów urządzeń przystosowanych do drukowania przestrzennego, które działają w oparciu o zróżnicowanie technologie druku 3D. Wybór konkretnego rozwiązania w dużej mierze uzależnione jest od przeznaczenia sprzętu oraz potrzeb jego użytkowników.

W przypadku entuzjastów nowinek technologicznych, bardzo popularną opcją jest technologia druku FDM/FFF, w której wykorzystuje się żyłki z PLA lub ABS. Metoda ta polega na rozgrzewaniu materiału (tworzywa sztucznego) i jego aplikacji w formie półpłynnej. Powstałe obiekty po ostygnięciu przyjmują niemal jednolitą strukturę, ale poszczególne warstwy druku są wyraźnie widoczne. Dlatego też tego typu drukarki to produkty o charakterze komercyjnym.

Jakie technologie druku 3D znajdują swoje zastosowanie w przemyśle? Dużym zainteresowaniem cieszą się drukarki 3D wykorzystujące druk SLA, czyli drukowanie obiektów z żywicy światłoutwardzalnej, która zmienia swoje właściwości pod wpływem wiązki laserowej. Bardzo podobny schemat działania charakteryzuje druk DLP, tyle że do utwardzania żywicy stosuje się światło emitowane przez projektor zamontowany pod pojemnikiem z żywicą.

Drukarki 3D – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przed zakupem wybranego modelu urządzenia warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • liczba głowic,
  • obszar roboczy,
  • średnica dyszy,
  • liczba dostępnych kolorów,
  • cena.

Podobne wpisy

Powiązane treści