Bydgoszcz
-0C
Mgła
92% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 1 • L -1
5C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
6C
Pt
9C
Sob
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDrzewa nad Brdą wycięto nielegalnie? Sprawą zajęła się policja
wycinka drzew2_JW
25.04.2017 | 11:38

Drzewa nad Brdą wycięto nielegalnie? Sprawą zajęła się policja

Do Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy wpłynęło pismo od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu.

Na zdjęciu: Wycinka drzew odbyła się na początku marca br.

Fot. JW

W ubiegłym miesiącu informowaliśmy Was o wycince drzew nad Brdą. Postanowiliśmy zbadać tę sprawę i okazało się, że rośliny znajdowały się na obszarze chronionym, a właściciel działki nie posiadał zgody na usunięcie z tego terenu trzech kasztanowców. Sprawą zajęła się policja.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mniej drzew nad Brdą. Rośliny znikają z bydgoskiej Wenecji [ZDJĘCIA, SONDA]

Obowiązująca od 1 stycznia 2017 roku ustawa umożliwiająca wycinkę drzew bez ubiegania się o uzyskanie na to zgody nie dotyczy miejsc znajdujących się w obszarze chronionym. Działka przy ul. Długiej 5, na której rosły usunięte rośliny, leży na terenie dzielnicy Starego Miasta w Bydgoszczy, która jest wpisana do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego jako układ urbanistyczny. W związku z tym, aby mogły zniknąć z niej rośliny, niezbędna była zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wysłaliśmy pismo do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu, aby dowiedzieć się, czy taka zgoda została wyrażona. – Właściciel działki nie uzyskał pozwolenia w formie decyzji administracyjnej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na usunięcie drzew z przedmiotowego terenu – czytamy w piśmie podpisanym przez Elżbietę Dygaszewicz, kierownik delegatury w Bydgoszczy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W związku z tym Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków przesłał pismo do Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, w którym powiadomił o wycięciu drzew. Sprawą zajął się komisariat na bydgoskim Szwederowie.

W tej chwili policjanci prowadzą czynności sprawdzające, czy faktycznie doszło do popełnienia przestępstwa – informuje podkom. Przemysław Słomski z biura prasowego KWP w Bydgoszczy. W tej sprawie funkcjonariusze nie przyjęli jeszcze oficjalnego zgłoszenia. Ma to nastąpić na początku maja od pracownika urzędu.

Policjanci będą musieli ustalić, kto tak naprawdę ma prawo decydować o zmianach przeprowadzanych na tym terenie. Jeśli okaże się, że doszło do popełnienia przestępstwa, to sprawa najprawdopodobniej będzie prowadzona w kierunku art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, który brzmi następująco: „Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli sprawca czynu działa nieumyślnie podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”


Powiązane treści