Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Duże ćwiczenia w Bydgoszczy. Szkolili się wojskowi z państw należących do NATO

Dodano: 10.12.2022 | 10:32

Na zdjęciu: Ćwiczenia pod kryptonimem Loyal Leda 2022 odbyły się w jednostce JFTC NATO w Bydgoszczy.

Fot. Radosława Kubiczek / JFTC NATO / materiały prasowe

To było najważniejsze tegoroczne wydarzenie dla Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. – Odpowiadaliśmy za jego prawidłowe przygotowanie i przeprowadzenie oraz za spełnienie wszystkich wymagań z nim związanych – informuje jednostka JFTC.

To właśnie w jednostce JFTC NATO w Bydgoszczy odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem Loyal Leda 2022. Do jednostki w grodzie nad Brdą przybyło niemal siedmiuset żołnierzy, którzy reprezentują dwadzieścia pięć krajów NATO i partnerskich. Jednostka w Bydgoszczy była odpowiedzialna za kontrolę ćwiczenia. – Kierowaliśmy operacjami tysięcy żołnierzy biorących w nim udział z kilku lokalizacji w całej Europie – mówi kmdr. por. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy jednostki i dodaje: – Wszyscy pracowali ramię w ramię, aby utrzymać gotowość i spójność Sojuszu.

Ćwiczenia były także wspomagane komputerowo. Manewry skupiły się na działaniach lądowych na szczeblu taktycznym. – Za jego zaplanowanie odpowiedzialne było Sojusznicze Dowództwo Lądowe NATO (NATO Allied Land Command), a JFTC pełniło rolę „oficera kierującego ćwiczeniem” – tłumaczy Adamczak. Aby dobrze przeprowadzić ćwiczenia, które trwały dziesięć dni (rozpoczęły się 30 listopada, a zakończyły 9 grudnia), trzeba było je najpierw szczegółowo skoordynować i przygotować, a ich drobiazgowe planowanie trwało nawet kilkanaście miesięcy.

Głównym zadaniem Loyal Leyda 2022 było szkolenie i ocena zdolności tureckiego korpusu sojuszniczego do objęcia roli dowództwa korpusu bojowego NATO (NATO Warfighting Corps) na 2023 rok – wyjaśnia rzecznik JFTC NATO w Bydgoszczy. W trakcie dziesięciodniowych manewrów dodatkowo w planowaniu i prowadzeniu wspólnej operacji bojowej przeciwko równorzędnemu przeciwnikowi przeszkolono Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Południowy – Wschód (MNC-SE) i Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód (MND SE).

Scenariusz ćwiczenia oparty był na artykule 5 Traktatu Pólnocnoatlantyckiego i tym samym odnosił się do kolektywnej obrony granic państw Sojuszu. Obejmował on szeroki zakres współczesnych wyzwań militarnych, w tym związanych z przestrzenią kosmiczną i cybernetyczną, jak również działaniami hybrydowymi.

0 0 votes
Article Rating
Duże ćwiczenia w Bydgoszczy. Szkolili się wojskowi z państw należących do NATO
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments