Bydgoszcz
-0C
Niebo głównie zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 6km/h NE
H 0 • L -2
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDuże zmiany w prawie rodzinnym. Nowe rozwiązania w zakresie alimentów [RADCA w PIĄTEK]
01.03.2019 | 11:20

Duże zmiany w prawie rodzinnym. Nowe rozwiązania w zakresie alimentów [RADCA w PIĄTEK]

Jak co piątek radca prawny Przemysław Piątek zaprasza do kolejnej odsłony cyklu porad prawnych. Szukasz pomocy? Napisz - prawnik@metropoliabydgoska.pl.

Na zdjęciu: Zmiany w Kodeksie rodzinnym zakładają między innymi wprowadzenie do ustawy pojęcia opieki naprzemiennej.

Fot. FreeImages

Natychmiastowe alimenty, opieka naprzemienna, automatyczne ustanie obowiązku alimentacyjnego, rodzinne postępowanie informacyjne oraz nakazowe postępowanie alimentacyjne – to propozycje zmian Kodeksu rodzinnego, których inicjatorem jest Rada Ministrów. Co te zmiany mają na celu?

Pierwszą kwestią wartą poruszenia jest fakt, że uprawniony rodzic będzie mógł wystąpić o alimenty natychmiastowe, wypełniając odpowiedni formularz. Postępowanie w tym zakresie nie ma w założeniu trwać dłużej niż 14 dni. Co istotne, w tym postępowaniu będą brane pod uwagę zarobki dłużnika alimentacyjnego. Kwota będzie ustalana według jednolitego algorytmu w zależności od:

  • liczby dzieci,
  • minimalnego wynagrodzenia za pracę w kraju.

Algorytm ten przedstawia się następująco:

– 38% kwoty przeliczeniowej względem jednego dziecka;
– 34,5% kwoty przeliczeniowej na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców;
– 31% kwoty przeliczeniowej na każde z trojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców;
– 27,5% kwoty przeliczeniowej na każde z czworga dzieci pochodzących od tych samych rodziców;
– 24% kwoty przeliczeniowej na każde z pięciorga i więcej dzieci pochodzących od tych samych rodziców.

Przyznanie ryczałtowych alimentów natychmiastowych nie będzie jednak zamykało drogi sądowej mającej na celu ubieganie się o wyższe świadczenie, zgodne z uzasadnionymi potrzebami małoletniego, już w trakcie procesu. Jest to swoista ewolucja postępowania o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych.

Nakaz zapłaty zasądzający natychmiastowe alimenty będzie natychmiast wykonalny.

Kolejną nowością jest wprowadzenie przepisów jasno określających zasady opieki naprzemiennej polegającej na tym, że dziecko przez pewien czas może być u matki, a następnie u ojca. Obecny Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie wyklucza zastosowania takiego rozwiązania, ale po nowelizacji ta forma opieki ma być zawarta wprost w ustawie. Przepis ma brzmieć następująco: „Sąd może pozostawić wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz określić , że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia”.

Jako ważną zmianę należy wskazać wygaszanie alimentów. Od wejścia w życie ustawy alimenty będą wygaszone po osiągnięciu przez uprawnionego 25 lat. Według projektu ustawy, w niektórych przypadkach, jak niepełnosprawność, szczególne warunki życiowe, osobie upoważnionej do alimentów będzie przysługiwał tryb odwoławczy.

Kolejne novum stanowi tzw. rodzinne postępowanie informacyjne, które ma być obowiązkowe przed sprawą o separację lub rozwód w sytuacji, gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci.  Sąd ma w trakcie tego postępowania informować podsądnych o skutkach ich decyzji oraz zachęcać do mediacji, która będzie bezpłatna, szybka i dobrowolna.

Celem postępowania jest pojednanie małżonków, a w braku możliwości pojednania – zawarcie ugody regulującej sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, utrzymywanie kontaktów każdego z małżonków z ich wspólnymi małoletnimi dziećmi oraz alimenty pomiędzy nimi a ich wspólnymi małoletnimi dziećmi. Za zgodą stron rodzinne postępowanie informacyjne może obejmować również zawarcie ugody regulującej sporne sprawy majątkowe podlegające rozstrzygnięciu w wyroku orzekającym rozwód lub separację.

Przepisy o postępowaniu informacyjnym nie będą stosowane w sytuacji, gdy jeden z rodziców znęcał się nad rodziną i został za to skazany.

Zobacz również:

Egzekucja, o której nie wiedziałeś? Sprawdź, co możesz zrobić

Istotne jest też wprowadzenie postępowania nakazowego alimentacyjnego. Sąd rozpozna sprawę w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym na pisemny wniosek powoda zgłoszony w pozwie, o ile okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie będą potwierdzone dołączonym do pozwu oświadczeniem powoda lub jego przedstawiciela ustawowego o:

l) uzyskiwanych dochodach,
2) kosztach utrzymania,
3) liczbie dzieci pochodzących od tych samych rodziców uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych,
4) niewywiązywaniu się przez pozwanego z obowiązku dostarczania środków utrzymania na rzecz powoda,
5) niewszczęciu przez rodziców małoletniego powoda sprawy o rozwód lub o separację – złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań określonej w art. 233 Kodeksu karnego.

Sąd wyda alimentacyjny nakaz zapłaty jedynie, kiedy strona dochodzi natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych.

Zmiany zaproponowane przez Radę Ministrów mają na celu zabezpieczenie przede wszystkim roszczeń alimentacyjnych. Szybkość postępowania (14 dni na wydanie nakazu zapłaty) to na pewno dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy postępowanie o zabezpieczenie alimentów nie było na tle efektywne, jeśli chodzi o terminowość. Zadać tylko należy pytanie, czy sądy udźwigną tak krótkie terminy, a co za tym idzie – czy proponowane przepisy faktycznie polepszą sytuację powoda uprawnionego do alimentów.

Odnośnie postępowania informacyjnego mam pewne wątpliwości, gdyż już na podstawie obowiązujących przepisów sąd może kierować rozwodzące się pary do postępowania mediacyjnego. Moje wątpliwości budzi ta zmiana pod względem przedłużania trwania „martwych małżeństw”.

W przypadku wejścia w życie proponowanych zmian, odpowiedź przyniesie praktyka stosowania tych przepisów.


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Podstawa prawna: Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Numer z wykazu: UD392)

Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści